تلکس ازناخبر:زيباترين درياچه كوهستانی کشور در لرستان+تصاویر
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۶     کد خبر : ۱۲۹۰۲

این روزها وقت خوبی برای سفر به لرستان و گشت و گذار در طبیعت سبز و خنک این استان است سفر به جایی که بهشت آبشارها و پایتخت طبیعت ایران لقب گرفته است.


 به گزارش ازناخبر

به گزارش ازناخبر،  دریاچه گهر زيباترين درياچه هاي كوهستاني كشور محسوب می شود که با وسعت 95 هکتار، به طول تقریبی 1700 متر و عرض میانگین 550 متر در ارتفاع 2400 متری از سطح آب های آزاد قرار گرفته است.

 

این دریاچه زیبا از ذوب شدن برف هاي اشترانكوه و انباشته شدن آب آن در پشت سد و سر ریز شدن چشمه ها ، آبشارها پر می شود که در تنها در فصل زمستان سطح دریاچه دچار یخ زدگی می شود و در ما بقی فصل ها آب دریاچه جاری و ثابت است.

 

 

زیبایی خیره کننده و چشم اندازهای بدیع دریاچه سبب شده هر ساله با وجود سختی راه، انبوهی از مردم لرستان، استانهای اطراف و دیگر نقاط کشور، با پای پیاده یا سواره به دیدن دریاچه و زیبایی های آن بروند و چند روزی از اوقات فراغت خود را در آنجا سپری کنند.

 

این دریاچه در نزد کشورهای خارجی بنام دریاچه ایران مشهور است، این روزها وقت خوبی برای سفر به لرستان و گشت و گذار در طبیعت سبز و خنک این استان است سفر به جایی که بهشت آبشارها و پایتخت طبیعت ایران لقب گرفته است.

 

دریاچه گهر در اشترانکوه واقع شده است و یکی از راه دسترسی به این جاذبه گردشگری از دورود می گذرد، که پس از طی مسافت 13 کیلومتر به چشمه اول و پارکینگ می رسد، مسیر پیاده روی بعد از عبور از این چشمه شروع می شود که 3 تا 4 ساعت به طول می انجامد، و بعد از گذشتن از پستی و بلندی های دامنه ی کوه به چشمه دوم می رسد که برای تازه کردن نفس و پیموندن ادامه مسیر جایگاه بسیار مناسبی است و بعد از گذشتن از چشمه دوم و عبور از ارتفاعات خدا قوت تا انتهای مسیر که همان دریاچه بزرگ گهر واقع شده است حدود 2 ساعت زمان نیاز است.

   

 

چگونگی بوجود آمدن دریاچه گهر

گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع زمین لرزه‌ای بزرگ به وجود آمده‌است. این دریاچه بر روی گسل اصلی امروزی زاگرس قرار دارد. از قسمت بالا، جوی آبی به دریاچه می‌ریزد که ادامه آن به دریاچه‌ای دیگر منتهی می‌شود. با حدود ۴۰ دقیقه پیاده روی می‌شود به این دریاچه (گهر دوم یا گهر پایین) رسید. عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می‌شود به خوبی دید. جریان ورودی آب دریاچه ۱۰ فوت مكعب بر ثانیه و جریان خروجی آن حدود ۲۰ فوت مكعب بر ثانیه می‌باشد.

 

 

 

پوشش گیاهی وگونه های شاخص گیاهی دریاچه گهر

بلوط – بید- بادام - پسته وحشی - گلابی وحشی- چنار – نارون- بلوط مازو - و دار گردو- انجیر- زبان گنجشك- سیب- زالزالك- ارژن- كنار كهور- انار- گز- و مو ی وحشی میباشد مراتع مرغوب شامل خانواده غلات و بقولات و چتریان و لاله های واژگون- گل شقایق -زنبق - و لاله وحشی تاج خروسی و اختر میباشند ومحصولاتی كه از این مراتع بدست میایند عبارتند از موسیر –گز انگبین- كتیرا - و نی جلبك -آویشن علف گاو زبان- وجود این گونه های گیاهی و طبیعی در مسیر دریاچه تنوع و زیبایی خاصی را به منطقه گردشگری و توریستی گهر بخشیده است.

 

 

وضعیت عمومی و امکانات رفاهی دریاچه

در ضلع غربی دریاچه سکوهای مسطحی وجود دارد که برای استراحت گردشگران ایجاد شده است، در نزدیکی این سکوها امکانات رفاهی از قبیل آب آشامیدنی ، روشنایی سکوها و مسیر عبور، توالت، پاسگاه انتظامی، ایستگاه امداد و نجات و کمک های اولیه برای گردشگران در نظر گرفته شده است و همچنین به دلیل وجود BTS دارای سرویس آنت دهی خط های موبایل همراه اول هم می باشد.

 

در ابتدای مسیر با ایجاد رستوران سنتی و پارکینگ استاندارد جهت وسایل نقلیه گردشگران این امنیت خاطر را ایجاد شده که بدون دغدغه از طبیعت لذت ببرند و همچنین در ابتدای پنبه کار یک ایستگاه فروش مواد غذایی و در چشمه دوم که در پایین پنبه کار قرار دارد یک ایستگاه فروش مواد غذایی مستقر است.

 

 در دریاچه گهر شنا کردن ممنوع است و با توجه به عمق زیاد و وجود جلبرگ ها در کف دریاچه و سرد بودن آب،این امکان برای گردشگران فراهم نیست که با آرامش در دریاچه شنا کنند و با داشتن مجوز امکان صید ماهی برای گردشگران وجود دارد و از جمله ماهی های موجود در دریاچه از نوع قزل آلای خال قرمز،زرد پر و رنگین کمان است.

 

 

در صورت سفر به پایتخت طبیعت ایران،حتما از این دریاچه زیبا دیدن کنید، در نظر داشته باشید که با توجه به پیاده روی و طولانی بودن مسیر، حتماً مجهز به امکانات کوهنوردی و تجهیزات لازم باشد تا مشکلی شما را تهدید نکند.

 

 

 برگشت به تلكس خبري