تلکس ازناخبر:پیشرفت 71 درصدی سد کمندان ازنا+گزارش
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۳     کد خبر : ۱۲۸۱۷

برای ساخت سد کمندان ازنا با 71 درصد پیشرفت کاری 109 میلیارد تومان هزینه شده است.


 به گزارش ازناخبر

با عبور از دشت حاصلخیز ازنا به سد کمندان می رسیم، سدی خاکی با هسته رسی است که ارتفاع آن از پی 108، طول تاج 650 و ارتفاع آن از بستر رودخانه 63 متر است.
به گزارش ازناخبر به نقل از صدا وسیما،میرزایی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفته: این سد با 71 درصد پیشرفت کاری  تا کنون 109 میلیارد تومان برای اجرای آن هزینه شده است .
عالی نژاد مجری سد کمان کمندان افزود: حجم مخزن این سد 28 میلیون متر مکعب و حجم تنظیم آن 72 میلیون متر مکعب است .
تا کنون برای ساخت  سد کمندان 18 هزار تن بتن ریزی ، 4 هزار و 350 تن خاک ریزی ، خاک برداری و 700 تن آرماتور بندی انجام شده است .
ایمانی پیمانکار طرح نیز گفت: 130 پرسنل متخصص و اجرایی درساخت این سد همکاری 
می کنند .
یکی ازرانندگان مشغول در این پروژه گفت: 9 سال است در این  طرح  مشغول به کار هستم و روزی 25 سرویس داریم .
یکی دیگر از کارگران گفت: ما در دو شیفت کاری از ساعت 7 تا 17 عصر و 13 تا 24 مشغول به فعالیت هستیم .
عالی نژاد مجری طرح با بیان اینکه ساخت این سد نقش مهمی در توسعه گردشگری استان لرستان دارد افزود: تامین آب آشامیدنی شهرهای ازنا با 60 هزار نفر جمعیت و الیگودرز با 90 هزار نفر جمعیت،آبی شدن 4 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه و کنترل سیلابهای رودخانه کمندان از اهداف ساخت سد کمندان ازنا است.
آغاز ساخت شبکه پایین دست همزمان با ساخت سد از ویژگیهای بارز این طرح ملی است .
مدیر عامل شرکت  آب منطقه ای لرستان گفت: تا کنون شبکه های پایین دست سد 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و 19 میلیارد تومان برای آن هزینه شده است . 
رضا میرزایی با بیان اینکه عمده‎ترین مشکل سد کمندان تملک روستای کمندان، جابجایی و تامین اعتبار برای این کاراست گفت: برای جابجایی روستای کمندان دو پیشنهاد داده شد،اول اینکه با توجه به هدف اصلی سد که تامین آب شرب سالم و بهداشتی شهرهای ازنا و الیگودرز است روستا را به محلی پایین‌تر از ساختمان سد انتقال دهیم که ساکنان روستا نپذیرفتند و خواستار اسکان در بالادست سد بودند. 
شرکت آب منطقه استان  با استقرار ساکنان  روستا در بالا دست سد با رعایت حریم کیفی ، کمی و شرط ساخت  شبکه جمع آوری فاضلاب و دفع بهداشتی آن به پایین دست برای جلوگیری از آلودگی مخزن سد موافقت کرده است .
مدیر عامل  شرکت آب منطقه ای لرستان گفته :25میلیاردتومان  برای هزینه تملک و جابه‌جایی روستای پایین دست سد کمندان نیاز است که علیرغم  پیگیریهای  مسئولان استانی تا کنون  این اعتبار در اختیار شرکت آب منطقه ای قرار نگرفته است .
رضا میرزایی علت تاخیر در سد کمندان را  تامین نشدن اعتبار اعلام کرد و گفت: امیدواریم با تامین اعتبارتوسط وزارت نیرو،بزودی  شاهد آبگیری به موقع این سد باشیم.


برگشت به تلكس خبري