تلکس ازناخبر:وعده جابه‌جایی مردم روستای کمندان ازنا پس از گذشت ۱۳ سال "تمدید" شد
دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۸     کد خبر : ۱۲۷۴۴

کار مطالعاتی جابه جایی روستای کمندان ازنا در حال انجام است تا پس از گذشت بیش از ۱۳ سال وضعیت جابه‌جایی و اسکان اهالی این منطقه مشخص شود.


 به گزارش ازناخبر

به گزارش ازناخبر به نقل از تسنیم، با اجرایی شدن سد کمندان ازنا در سال 83 موضوع جابه‌جایی مردم روستای کمندان نیز مطرح شد تا مکان دیگری برای سکونت آن‌ها در نظر گرفته شود اما این قصه  جابه‌جایی سر دراز دارد چراکه باگذشت بیش از 13 سال از اجرای این سد، مردم این روستا هنوز بلاتکلیف هستند.

پرداخت مطالبه و در نظر گرفتن یک مکان مناسب ازجمله دغدغه‌هایی است که مردم روستای کمندان پس از گذشت 13 سال همچنان با آن روبه‌رو هستند و ازآنجاکه در طول این سال‌ها بحث جابه‌جایی روستا مطرح شد مردم از داشتن حداقل‌ترین امکانات محروم ماندند که پیش‌ازاین نیز خبرگزاری تسنیم در گزارش‌های متعددی تحت عنوان " مردم روستای کمندان لرستان همچنان «دَربه‌دَر»/ وعده وزارت نیرو هم عملی نشد"،"خانه و کاشانه‌ای که به‌زور از مردم گرفته می‌شود/ محقق نشدن یک وعده‌ پس از گذشت 4 دولت "،"توقف زندگی پشت سد «کمندان ازنا»/ وقتی وعده مسئولان برای جابه‌جایی یک روستا 13 سال طول می‌کشد" به آن پرداخت.

در پی اعتراضات اهالی روستای کمندان ازنا برای پرداخت مطالبات و جانمایی روستا بالاخره مسئولان استان پیگیر شدند تا این مسئله را حل‌وفصل کنند، که در این راستا استاندار لرستان سابق پیگیری‌هایی انجام داد تا مشکل مردم این روستا توسط وزارت نیرو بررسی و حل شود که درنهایت 11 آذرماه سال 95 پس از بازدید میدانی استاندار از وضعیت این روستا بنا شد ظرف 45 روز از طرف وزارت نیرو بازنگری انجام و به مشکل مردم رسیدگی شود اما باگذشت یک سال دیگر از این وعده‌ها مسئله جابه‌جایی مردم روستای کمندان همچنان به قوت خود باقیست و مردم همچنان منتظر تعیین تکلیف وضعیت اسکان خود هستند.

سد کمندان ازنا 30 میلیارد تومان بدهی دارد

رضا میرزایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان نیز در اظهارات اخیر خود در مورد مطالبات این سد و جابه‌جایی مردم روستای کمندان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بدهی این سد حدود 57 میلیارد تومان است که حدود 30 میلیارد تومان طلب پیمانکار، دو میلیارد تومان طلب مشاور طرح و 25 میلیارد تومان هزینه تملک و جابه‌جایی روستای هم‌جوار سد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به اینکه اعتبار مصوب سد کمندان در سال 96 حدود 26 میلیارد و 400 میلیون تومان است، خاطرنشان کرد: تخصیص این سد در سال 96 ، 9 میلیارد تومان است.

مطالبات مردم درصورت تخصیص اعتبار پرداخت می‌شود

وی به پرداخت 50 درصد از مطالبات تملک اشاره کرد و اظهار داشت: هر زمان که اعتبارات تخصیص یابد در اسرع وقت مطالبات به‌ویژه مطالبه تملک را پرداخت می‌کنیم.

میرزایی افزود: موافقت‌نامه‌ای بودن یکی از مشکلات اجرای این سد است که در همین رابطه مکاتباتی با مدیریت منابع آب کشور داشتیم، جلسات متعددی برگزار شد که مقرر شد مشکل موافقت‌نامه‌ای را به‌زودی حل‌وفصل کنند.

وی عنوان کرد: برای اینکه پروژه به تعطیلی نکشد، در حد اختیارات بالغ‌بر 4 میلیارد تومان به پیمانکار پروژه دادیم و هم‌زمان با این کار تشریفات قانونی برای برگزاری مناقصه را انجام دادیم تا پیمانکار پروژه پس از طی کردن مراحل اداری و قانونی انتخاب شود.

روستای کمندان باید جابه‌جا شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در رابطه با جابه‌جایی روستای کمندان نیز گفت: ازآنجاکه هدف اصلی احداث سد تأمین آب شرب سالم و بهداشتی شهرهای ازنا و الیگودرز است روستای کمندان باید جابه‌جا شود.

وی افزود: در بحث جابه‌جایی این روستا یکی از گزینه‌ها این است که روستا به محلی پایین‌تر از ساختمان سد انتقال یابد تاکنون نیز تعدادی از اهالی روستا به این جابه‌جایی موافقت کرده‌اند اما برخی نیز قبول نکرده‌اند.

میرزایی عنوان کرد: در قسمت بالاتر از سد خارج از حریم کمی و کیفی سد یک محلی برای جانمایی مشخص‌شده است تا روستا به آن نقطه انتقال داده شود برای همین کار همان محدوده به مشاور داده‌شده تا کارهای مطالعاتی را انجام دهد.

وی بیان کرد: یک پکیج جهت انتقال فاضلاب روستا تعریف و طراحی می‌شود تا آب سد آلوده نشود هم‌اکنون نیز منتظر مشاور و توافق مردم هستیم تا بهترین گزینه را برای مردم و سد عملیاتی شود.

 عملیات اجرایی سد کمندان در سال آغاز شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در رابطه با روند اجرای پروژه سد کمندان نیز اظهار داشت: عملیات اجرایی این سد سال 83 باهدف تأمین آب شرب شهرهای الیگودرز وازنا به میزان 18 میلیون مترمکعب در سال و تأمین آب کشاورزی حدود چهار هزار و 300 هکتار از اراضی منطقه آغاز شد.

وی ارتفاع سد از بستر رودخانه را 64 متر برشمرد و افزود: طول تاج این سد 654 متر، عرض سد در بستر 383 متر و عرض تاج در بالا 10 متر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان عنوان کرد: سد کمندان از نوع خاکی با هسته رسی است و سیستم تخلیه آن به‌صورت سرریز آزاد است.

سد کمندان ازنا 71 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

وی حجم مخزن سد کمندان را 28 میلیون مترمکعب دانست و بیان کرد: حجم تنظیم این سد 72 میلیون مترمکعب، آورد رودخانه حدود 81 میلیون مترمکعب در سال است.

میرزایی بابیان اینکه سد کمندان هم‌اکنون حدود 71 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: اکنون کار اجرای این سد به‌صورت دو شیفته (حدود 17 ساعت در شبانه‌روز) در حال انجام است.برگشت به تلكس خبري