سرزمین معماری های سنگی لقب روستای طازران که آن را تازران هم میگویند از توابع شهرستان ازنا است.

کد خبر: ۸۸۵۱
تاریخ انتشار: دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۴

به گزارش ازناخبر، قدمت آرامگاه امزادگان زیدوقاسم به دوره سلجوقیان( 500هجری قمری) برمی گردد، مکانی که مردم برای تعیین سرنوشت به آنجا سنگ می چسبانند در همسایگی تازران قرار دارد.

وقتی به نزدیکی روستای تازران می رسیم، گنبد سبز امامزادگان زید و قاسم از دور به خوبی نمایان می شود، ورودی این روستا کوهپایه های مملو از تاکستانهای انگور، درختان سر به فلک کشیده و باغات گردو و بادام فراگرفته است، در ادامه مسیر ساختمانهائی با معماری های سنگی منظم، پیازی شکل و قدیمی دیده می شود.

بعد از دیدن کوچه های سنگی و پیازی شکل ساختمان امام زادگان زید وقاسم را می توان دید که هرساله میزبان بسیاری از زائران و مسافران نوروزی می باشد، ازویژگی های این بنا تاقهای آجری وگنبدی مخروطی شکل است که احتمالا این بنا مربوط به سال 500 هجری قمری(عهد سلجوقیان) می باشد.

Azna - Tazeran - stoney house ازنا - روستای تازران - خانه ای سنگی

از جاذبه های این روستا "سنگ قزقان"می باشد که بسیار عظیم وپرهیبت است که دراثر رعد وبرق در سال های خیلی دور به دو نیم تقسیم شده است. 

کوچه های روستای تازران با ساختمانهای سنگی و منظم، پیازی شکل است و باید مسیری رابه سمت بالا طی کرده وهم دور زد تا به ساختمان امامزادگان این روستا رسید.

بنای امامزادگان زید و قاسم(ع) تازران بسیار زیبا در ساختمانی قدیمی و باستانی باتاقهای آخری و گنبدی مخروطی شکل واقع گردیده اند که احتمالا مربوط به 500 قمری و دوران سلجوقیان باشد.

دشت جاپلق از روستای تازران منظره ای بسیار زیبا و دیدنی دارد که هر بیننده ای را مجذوب و شیفته میکند.

در همسایگی تازران روستای"قره دین"قرارگرفته که تقریبا شبیه تازران می باشد، در این مکان آرامگاهی است که بنا به گفته اهالی این منطقه در آن قبر وجود ندارد و پیراحمد در آن مکان غیب شده است و مردم برحسب اعتقاد خود این مکان را گرامی می دارند.

اهالی آنجا به این آرامگاه سنگ می چسبانند تا بدانند که آیا آرزوهای آنها برآورده می شود یا نه؟جالب است بدانید که دیده شده گاهی اوقات این سنگ ها به آرامگاه چسبیده است ..

صنایع این مکان

آنچه در طی مسیر خواهید دید

کیلومتر

مسیری که باید  طی شود

مقصد

مبدا

ردیف

جاجیم بافی –خشکبار های مختلف

آرامگاه پیر عباد –جاذبه های  صنعتی-دوازه قدیمی مرزیان -تپهتاریخیروستایفین –دشتسرسبز –کوهپایهها  -آرامگاهزیدوقاسم –سنگقزقان

17

میدان فرمانداری-شهرک صنعتی مرزیان-روستای فین –دوراهی سمت چپ-

تازران

ازنا

1

غلات –صنایع دستی

آنچه که خانه بالا آمده است.

20

میدانفرمانداری-شهرکصنعتیمرزیان-روستایفین –دوراهیسمتراست-آقاپیر احمد

قره دین

ازنا

2

             

امیدواریم روزهای خوشی را در شهرستان ازنا سپری کنید. 

مطالب مرتبط:
برچسب ها: نوروز ازنا طازران 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 1
انتشار یافته: 0

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: