بررسی دلایل عدم نوسازی بافت های فرسوده ازنا:

این روزها که در سکوت بازار مسکن و به قول معروف راکتی بازار به سرمی بریم،خانه هایی در گوشه و کنار ازنا وجود دارد که نمی خواهند از این خواب زمستانی برخیزند.

کد خبر: ۵۳۴۳
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۱۳

به گزارش خبرنگار ازناخبر، محله هایی مانند خیابان خط لوله ، قسمت هایی از چالسبار، منطقه حاشیه ای خط راه آهن، خیابان های منتهی به بازار و ... با بررسی های انجام شده ، حدود80درصد تمایلات مردم جهت ساختمان سازی و یا سکونت یافتن، در مناطقی مانند 20متری شاهد در انتهای بلوار جهاد و خیابان های دانش و تابان می باشد، البته محله هایی مانند فاز چهار و پنج و بلوار جهاد، از این فائده مستثناء نیستند.

اما دلیل این تمرکز جمعیت در این مناطق و یا عدم نوسازی بافت های قدیمی چیست؟ آیا این دلیل به اداره شهرسازی و نوسازی مربوط می شود و یا به وام های نوسازی؟چرا جنب و جوش طرح نوسازی که در سه سال گذشته در نهایت اوج خود بود و مسئولین به این بخش توجه بسیاری انجام دادند؟

طی آماری که در چند روز گذشته از سه منطقه ازنا، خیابان خط لوله، فاز 4 و 20متری دانش به دست آمده، علل عدم نوسازی بافت های قدیم و فرسوده را می توان مورد بررسی قرار داد:

طبق این آمارگیری حدود 85درصد دلایلی که باعث جلوگیری از نوسازی خانه های مسکونی در ازنا می شود، مشکلات مالی و نبود اعتبارات کافی از سوی مالکین خانه های فرسوده است.

یکی از همین مالکین در این زمینه به خبرنگار ازناخبر گفت:متاسفانه نوسازی و مقاوم سازی در توان مالی ما نیست، اگر کسی به صورت مشارکتی اقدام به همکاری کند حتما پیشنهاد او را می پذیریم.

وی با اشاره به سختی های دریافت وام مسکن اظهار داشت: بیشتر اهالی خیابان خط لوله و مخابرات متاسفانه این مشکل را دارند.

طی آماری از منطقه ای که به خیابان خط لوله و مخابرات معروف است نمودار تعداد خانه های مسکونی فرسوده و بازسازی شده و درحال احداث واحد جدید،آمارهای جالبی به دست آمده است.

در میان ساکنین این خیابان هم عده ای از تسهیلات دولت برای بازسازی این خانه های حدوداً 20ساله یا بیشتر، اطلاعی نداشتند، عده ای نیز به دلیل کهولت سن و مشکلاتی دیگر، با اینکه وضعیت مالی مناسبی داشتند، حاضر به نوسازی نبودند.

اگر چه در میان این محله های نسبتاً قدیمی ازنا، و در میان خانه های فرسوده ، ساختمان هایی سر به فلک کشیده دیده می شود اما هنوز اقدامی کلی در این سطح صورت نگرفته است، اتفاقی که به ظاهر این محله ظاهری مرده و ناپسند داده است.

نویسنده : علی صادقی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: