یادداشت سردبیر؛

دیوارها و ساختمان ها با هرآنچه که در نما دارند یا زیبا یا زشت آلبوم های واقعی اما بی عکس شده اند باید باور کرد که دیوارها با محتوای تصویری که دردل خود جای داده اند برگیرنده بخشی از جغرافیای شهر و حامل پیام هایی هستند.

کد خبر: ۵۲۳۵
تاریخ انتشار: شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۱۳

به گزارش ازنا خبر: دیوارها به واقع یکی از اجزاء تشکیل دهنده ساختمان شهرها هستند، نوع چیدمانشان آجری،سنگی یا بتونی شاید خیلی قابل اهمیت نباشد اما دیوارها با هرآنچه که درنما به تصویر می کشند، چه نقاشی، چه شعار یا تبلیغات آلبوم های یک شهر محسوب می شوند.

عکس ها،تصاویر ونوشته های روی دیوار از دیرباز بدلیل تاثیرگذاری موردتوجه مردم وحائزاهمیت بوده وهست، زیرا دیوارها با سطوح مسطح و جلوه ویژه ای که دارند محل مناسبی برای به تصویر کشاندن موضوعات مختلف می باشند که این موضوعات غالبا عکس مشاهیر و شهدا،نقش هایی ازطبیعت،شعارها ،روایات ویا تبلیغات هستند که در زیبایی شهرنقش بسزایی دارند.
اینک با نظر به اهمیت دیوارها که نمی توان نقش تاثیرگذار آنان و وجودشان درکوچه وخیابان ها را نادیده گرفت در نقش شان دقیق تر می شویم و به شهرستان ازنا و دیوارهایش می نگریم و آیا از این فضاهای مساعد در فرهنگ سازی و زیباسازی شهرمان بهره مند شده ایم؟
چنانچه نگاهی به فضای درون شهرستان ازنا بیاندازیم  متوجه خواهیم شد که بخش اعظم خیابان های اصلی شهر را دیوارهایی فرسوده با تصاویری رنگ پریده وبی محتوا فراگرفته است.
یکی ازاین موارد دیوارسنگی 80 ساله مربوط به شرکت پخش فراورده های نفتی می باشد که با بافت فرسوده وقدیمی با تصاویر رنگ و رو رفته قسمت مهم و پرتردد شهر را مسخر خود کرده است.
این دیوار طولانی زمانی ساخته شده  که توسعه وحدود شهری به شکل امروز نبوده است و بخشی از این دیوار به صورت پیلت آهنی و تخریب شده جلوه زشتی به خیابان اصلی(خیابان امام خمینی(ره)) داده است.
دیوار شرکت نفت ازنا در مرکز شهر، دارای یک فرور فتگی می باشد که درسابق جایگاه سوخت بنزین برای خودروها بوده، این جایگاه در سالهای اخیر مبدل به انبارضایعات و پارک خودروهای فرسوده شده و مورد استفاده خصوصی قرار گرفته است که با نگرشی مدیرانه می توان استفاده عمومی از آن شود و در بحث دیوار رایزنی های شهرداری با شرکت نفت برای برچیدن دیوار تاکنون به نتیجه ای نرسیده  و مدیریت شهری هم هیچ گامی برای زیباسازی این دیوار برنداشته است، این در حالی است که شهرداری با توجه به فضای موجود حداقل می تواند با طرح تصاویر زیبا همچون شهرهای دیگر روح تازه ای به شهر ببخشد.
از دیوار طویل شرکت نفت که گذر کنیم به دیوار فرسوده ای می رسیم که در مجاورت یکی از میدان های شهرستان ازنا است این دیوار نه تنها زیبنده شهر نمی باشد بلکه احتمال ریزشش دور از انتظار نیست و تبدیل به تابلوی اعلامیه متوفی شده است.
دیوار کوی شهید صادقی به گونه ایست که از بسترجدا و رو به خیابان و عابرین شکم انداخته است و هر لحظه جان شهروندان را تهدید و به معضل جدب تبدیل شده است
علیرغم اینکه اهالی این محل بارها خطر آوار را هشدار داده اند اما گوش شنوایی نیست بنظر می آید حتما می بایست جان کسی به خطر بیافتد تا مسئولین به هوش بیایند، همانطور که نمونه این نوع جان باختن را درسال های پیش در دیوار انبار غله که توسط باد تخریب وجان خانم معلم بی گناه را گرفت رادیده ایم.
دیوار انبار غله و چند دیوار مجاور که حال و هوای باستانی به خود گرفته اند،با آن نقاشی های بی رنگ و بو قسمتی از شهر را تسخیر کرده اند که جا دارد مدیران شهری در نوسازی آن نیز بکوشند.
در این میان به دیوارهایی می رسیم که منقوش به عکس شهدا و حامل شعارهای انقلابی و مزین به روایت ها احادیث و آیات مقدس قرآن هستند، که دست کم در شهر ما مورد بی توجهی قرار دارند.
تصاویر و دیوار نویسی هایی،هم اکنون منقوش بر دیوارها هستند که البته دیگر اثری از آنان باقی نیست بیشترشان یادگار سال های دور می باشند،ظاهرا آن روزها نسبت به این روزها برای تمثیل شهدا و رساندن پیام های انقلابی اجتماعی حتی بهداشتی بیشتر دغدغه وجود داشت.
مدیران شهری ودستگاه های فرهنگی شهرمان نه تنها از فضاها بهره برداری نمی کنند بلکه در راستای زیبا سازی شهر کار چشم گیری انجام نمی دهند و دیوارها این آلبوم های واقعی شهری را بی عکس گذاشته اند.
مسئولین حتی عکس های شهدایی را که عمدا یا سهوا مخدوش شده اند را بررسی نمی کنند جا دارد از مسئولین شهرمان بخواهیم مثل سابق فرهنگ دیوار نویسی را احیاء و با تصاویر منتصب به ارزشهای ایثار وشهادت و با نقاشی های برگرفته از طبیعت که کمترین هزینه ها را دارند درمسیر زیباسازی شهرمان گام بردارند.

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/fed64fdc642103fb1.jpg

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/fed6c9b0d519a7c62.jpg

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/fed6e6affb3f55263.jpg

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/fed6d3610a22d9764.jpg

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/17356418e50acfe85.jpg

 

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/d9dbe3abb82bf3ff2.jpg

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/0f39dbc4ea1e5f861.jpg

 

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/66d666c9c6fb36161.jpg

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/66d671fda25524652.jpg

نویسنده : سعید پوریان

مطالب مرتبط:
برچسب ها: ازنا عکس دیوار 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 2
انتشار یافته: 3
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۶:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
1
1
آره فکر خوبی ولی ما شهرداری داریم که هیچ ذوق سلیقه ای نداره
موسوی
|
-
|
۰۴:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
0
0
با تشکر که این موضوع را به نقد کشانده اند: البته از بحث برداشت منفی در هیچ موضوعی نشود. ولی باید عرض کنم که در سیمای شهری ومبلمان شهری دیوار نویسی نصب اعلانات بر در و دیوار فرهنگ غلطی است که از گذشته ودیر باز بجامانده . باید عرض کرد درودیوار اماکن وساختمانها از اجراء مبلمان شهری است که از وظا یف قانونی شهرداری است ولی متاسفانه بدون توجه به ضوابط وحقوق شهروندی وعدم توجه به مدیریت شهری که این روزها در شهرما به معضلی تبدلی شده بخاطر عدم نیروی متخصص در شهرداری و.... که امید وارم با همت بلند شورای شهراین موضوع با مدیریت صحیح مرتفع گردد. ولی باید با فرهنگ سازی ضمن ارتقاع فضای سیمای شهر ومبلمان شهری با استفاده از مصالح باکیفیت ونظارت دقیق نظام مهندسی با مدیریت شهرداری با استفاده از معماری اسلامی وغنی ایرانی این قسمت از مبلمان شهری را ارتقاء بخشیم واز دیوار نویسی به پرهیزیم وبجای جسباندن اعلانات وبروشورهای تبلیغاتی بردر ودیوار محلهایی باشکل زیبا در قالب تابلوها بیلبردها و LED و..... تهیه وبا استفاده از تکلولوژی مدرن به مبلمان شهری کمک کنیم وکارهای سنتی مانند دیوار نویسی که فقط بعنوان مسکنی استفاده می شده که خود به علت فرسودگی زود رس وعدم مدیریت به معضلی تبدیل می شود وباید این موضوع را از سیاست جدا کنیم وبه مدیریت شهری وسیمای شهری وحقوق شهروندی تبیل نمائیم که همکاری تمام مسئولین شهر را می طلبد وضمنا تمام این داربستهای تبلیغاتی در سطح که شکل زشتی به سیمای شهری بخشیده باید جمع آوری وتحت مدیریت درست بنرها تبلیغاتی در محل تعین شده نصب گردند ومبلمان شهری وزیبایی با همکاری تمام مردم وعناصر مختلف می تواند تحقق بخشیده شود
saeid
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
0
2
در کل نقاشی روی دیوار هایی که در خیابان های پرتردد نقش می گیره رو باید هر چند سال یک بار تعویض کرد و همین طور طرحی رو باید به دیوار نقش بست که آمیخته با شرایط و فرهنگ اون منطقه باشه.سپاس

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: