لرستان، استانی دارای جاذبه های طبیعی فراوان و چهار فصل است که علاوه بر بهره مندی از آب فراوان، تولیدات کشاورزی و دامی متنوع، منابع نفتی غنی و معادن ارزشمند طبیعی نیز هست که به تنهایی می تواند با برنامه ریزی علمی و اصولی، توسعه و بالندگی استان را تضمین کند.

کد خبر: ۴۹۹۸
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۰۱

به گزارش ازناخبر به نقل از  سفيرافلاك ، سنگ لرستان را می توان به عنوان برگ برنده ای برای رشد و توسعه همه جانبه استان در نظر گرفت ، ظرفیتی که در صورت برطرف نمودن مشکلات پیش رو جوابگوی خیل عظیم جوانان بیکار بومی خواهد بود.

لرستان بیش از 25 درصد ذخایر سنگ های کشور را داراست یعنی چیزی حدود 3 درصد ذخایر شناخته شده سنگ دنیا  و از این لحاظ رتبه اول را در سطح کشور داراست.

مهمترين معادن و منابع شناخته شده استان شامل: سنگ چيني،مرمريت، گوهره، فلدسپات، نمك سنگي،سنگ لاشه، موزائيكي، سنگ گچ و سنگ آهك، گرانيت،سنگ لاشه مارن، تالك، سيليس و خاك سيليس و بارنتين می شود و بيشترين معادن استان مربوط به سنگ چيني است.

سالانه حدود چهار میلیون تن انواع سنگ تزئینی و ساختمانی از معادن این استان استخراج می شود که بخشی از آن در استان، بخشی در بازارهای داخلی و حدود 200 هزار تن آن به بازارهای کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا و کشورهای آسیای جنوب شرقی صادر می شود.

سنگ لرستان

قابل ذکر است که بیش از 50 درصد سنگ تزئینی کشور در لرستان تولید می شود و با وجود بی نظیر ترین سنگ تزئینی جهان که همان سنگ "دریژان"  ازناست خود شاهدی بر ظرفیت بسیار بالای استان برای تبدیل شدن به یک پایلوت سنگ در منطقه و جهان دارد.

امروزه حدود 110 معدن سنگ فعال در استان لرستان وجود دارد که در این راستا بیش از 500 کارخانه سنگبری فعالیت می کنند و موجب اشتغال بیش از 8 هزارو 500 نفر شده  است.

با نگاهی به تاریخچه صنعت سنگ لرستان به این واقعیت پی خواهیم برد که مشکلات زیادی پیش روی این صنایع وجود دارد که اجازه رشد و شکوفایی این شاه کلید اقتصاد و اشتغال را در استان نمی دهد.

از جمله این مشکلات می توان به عدم تزریق نقدینگی به واحد های سنگبری ها ، نبود شرکت های تخصصی سنگ در استان ، جای خالی پایانه های صادراتی صنایع سنگ ،به روز نبودن تکنولوژی حجم انبوهی از کارخانجات سنگبری استان ، نیاز جدی به بورس سنگ ،بازاریابی و اطلاع رسانی بسیار ناچیز در این مورد و خام فروشی این محصول گرانبها نام برد.

سنگ لرستان

البته حجم زیادی از ضایعات سنگ در سنگبری ها نیز به دلیل نبود تکنولوژی به هدر می رود و این در حالی است که از این ضایعات می توان سنگ هایی تولید کرد که به هم  لحاظ ارزش سود بالاتری را نصیب این کارخانه ها خواهد کرد و  هم به دلیل زیبایی و طرح های مختلف تقاضای این محصول در سطح جهان رو به افزایش است.

حال اگر این مشکلات و موانع مرتفع گردد شاهد رشد فزاینده این صنعت در استان لرستان همچون صنعت نفت در استان های جنوبی خواهیم بود و از این رهگذر بحران اشتغال دیگر  موجب تشویش خاطر اذهان مردم و مسئولین استان نخواهد بود .

مسئولان استان به این نکته توجه داشته باشند که شاه کلید سنگی استان لرستان قفل های معضلات اقتصادی و اجتماعی زیادی را باز خواهد کرد.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۶:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۸
0
0
ازنا فقيرترين شهر ثروتمند دنياست

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
تازه ترین اخبار
عکس هفته ازناخبر
گزارش تصويري
مصاحبه