اسراف بیت المال؛سریالی که همچنان ادامه دارد...
کد خبر: ۴۷۶۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۱۵

به گزارش ازنا خبربه نقل از سفیر افلاک داستان از آن زمان شروع شد که: شبی عقیل به عنوان مهمان بر برادرش علی (ع) در کوفه وارد شد. حضرت، مقدم برادر را گرامی شمرد و احترام کرد. امام حسن مجتبی علیه السلام به اشاره پدرش یک پیراهن و یک ردا، از مال خودش به عقیل اهدا کرد. هوا گرم بود، علی و عقیل روی بام دارالاماره کوفه نشسته بودند. عقیل انتظار سفره رنگینی داشت، بر خلاف انتظارش غذای ساده ای بیش نبود. 

بعدعقیل حاجت خود را اظهار کرد و گفت: زودتر باید به خانه ام برگردم و خیلی مقروضم. آمده ام شما دستور بدهید قرض من را بدهند. فرمود: چقدر مقروضی؟ گفت: صد هزار درهم. فرمود: چقدر زیاد! بعد فرمود: متأسفم که اینقدر تمکن ندارم که همه قرض های تو را بدهم ولی همین که موقع حقوق و تقسیم سهمیه ها شد من از سهم خودم تا آن اندازه ای که مقدور است خواهم داد.   عقیل گفت: سهم تو که چیزی نیست، چقدرش را می خواهی خودت برداری و چقدرش را به من بدهی، دستور بده از بیت المال بدهند. فرمود: بیت المال که ملک شخصی من نیست، من امین مال مردمم، نمی توانم از بیت المال به تو بدهم.   بعد که دید عقیل خیلی سماجت می کند از همان پشت بام که به بازار مشرف بود و صندوق های تجار دیده می شد به صندوق ها اشاره کرد و فرمود: من یک پیشنهاد به تو می کنم که اگر عمل کنی همه قرض ها را می دهی و آن اینکه این مردم تدریجا به خانه ها می روند و اینجا خلوت می شود و صندوق هایشان که پر از درهم و دینار است اینجا هست، همین که خلوت شد برو و این صندوق ها را خالی کن و قرض هایت را بده.   عقیل گفت: برادر جان سر به سر من می گذاری، به من پیشنهاد دزدی می کنی، مگر من دزدم که بروم مال مردم بیچاره ای را که راحت در خانه های خود خوابیده اند بزنم؟!

امام فرمود: چه فرق می کند که از بیت المال به ناحق بگیری و یا این صندوق ها را بزنی، هر دو دزدی است.   بعد فرمود: پیشنهاد دیگری به تو می کنم. در این نزدیکی کوفه شهر قدیمی حیره است و مرکز بازرگانان و ثروتمندان عمده ای است. شبانه دو نفری می رویم و بر یکی از آنها شبیخون می زنیم. عقیل گفت: برادرجان من از بیت المال مسلمین کمک می خواهم و تو این حرف ها را به من می زنی؟! فرمود: اتفاقا اگر مال یک نفر را بدزدی بهتر است از این که مال صدها هزار نفر را بدزدی. چطور است که ربودن مال یک نفر اسم دزدی دارد و ربودن اموال عمومی دزدی نیست؟

داستان بالا رابارها شنیده ایم. درمورداصل مساوات و عدم تبعیض در توزیع بیت المال داستان ها وروایات زیادی ازائمه اطهار وبه خصوص امیرالمومنین (ع) نقل شده است.درزمان صدراسلام سودجویان وپُرتوقعان زیادی دردستگاه حکومتی اسلام بابیان اینکه خدماتی به جامعه اسلامی داشته اند؛خواهان سهم بیشتری ازبیت المال بوده اند.این روند بعدازگذشت 1400سال از تاسیس حکومت اسلامی همچنان ادامه داشته وهرروز براساس مقتضیات زمان رنگ ولعاب متفاوتی به خودمی گیرد.

حقیقت این است که طمع وزیاده خواهی برخی مسئولان حکومتی واسراف وهدردادن بیت المال عموم،این روزها درقالب های جدیدی بارز می شود.استفاده از بودجه کشوری درادارات دولتی برای مصارف شخصی،ریخت وپاش های اداری،نوشتن ونصب بنرهای تقدیروتشکرازدیگرمسئولین درسطح شهر، گرفتن وام های کلان اداری توسط کارمندان ومدیران وبعضاً اقوام آنان،استفاده ازاموال من جمله اتومبیل های گران قیمت ادارات برای مسافرت های غیرکاری،وخیلی دیگرازاین دست مقولات،شیوه های نوینی است که بیت المال زبان بسته مردم مسلمان رابه باد می دهد.

چندی پیش اشاره کردیم که یکی ازمدیران استانی چگونه از بیت المال مردم برای خود آسایشی فراهم کرده است.این روزها شنیدیم یکی از کارمندان یکی دیگرازنهادهای مهم استان، رحل سفربسته وبا اهل وعیالش برمرکب بیت المال نشسته وقصد سفربه شمال کشورنموده است.همچنین شنیده می شود این روزها برخی مدیران باروی کارآمدن،اقدام به تغییروتحولات دستگاهی کرده وبا خرج بیت المال به فکرتغییردکوراسیون افتاده اند.

بی مسئولیتی ،بی عاری می آورد وبی عاری جامعه رابه رخوت وسستی می کشاند.متاسفانه برخی مدیران استانی وقتی بحث پیگیری مشکلات مردم واجرای مصوبات دولت پیش می آید ،دم از کمبوداعتبار وبودجه می زننداما درخرج کردن بیت المال مسلمین برای مصارف غیرضروری سرازپانمی شناسند.

اتومبیل های پلاک قرمز اداری زیرپایشان است وبودجه واعتباردولتی راصرف دکوراسیون اتاقشان می کنند آن وقت کمی آن طرف ترازمحل کارشان مردمی هستند که شب را تاصبح به امید مساعدت افرادی که قراراست مشکلات سریالی این دیاررا هموارکنند سربربالین می گذارند.غافل ازاینکه شب درازاست وقلندردرخواب!

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
شهروند ازنایی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۱
1
0
سلام. مطالبی که فرمودید در مورد همه مسولان صدق نمی کند.هستند کسانی که خلاف گفته شما عمل می نمایند.بهتر است در صورت مشاهده هر مورد سواستفاده از بیت المال و....به صورت شفاف عنوان شود تا از تکرار چنین رفتاری جلوگیری شود.

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
تازه ترین اخبار
عکس هفته ازناخبر
گزارش تصويري
مصاحبه