درد دل های تیم نخبه ی لرستانی؛

تیم پنج نفره دانش آموزی limit less  پنج سال است که در زمینه ی رباتیک فعالیت می کنند ،اعضای این گروه هرکدام حداقل یک اختراع را دشته اند.

کد خبر: ۴۶۸۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۵۴

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیرافلاک تیم پنج نفره دانش آموزی limit less  پنج سال است که در زمینه ی رباتیک فعالیت می کنند ،اعضای این گروه هرکدام حداقل یک اختراع را دشته اند.رباتی که طراحی کرده اند رباتِ “کواد روتور” یا “عمود پرواز” هست که تکنولوژی ساخت چنین رباتی شش سال است که وارد کشور شده است،تیم نخبه ی لرستانی توانسته است برای اولین بار در لرستان  این ربات را اجرایی وعملی کنند.

تیم نخبه ی لرستانی

حسین یاری فر سرپرست این تیمِ نوجوان می گوید: این ربات کاربردهای مختلفی دارد مثلاً فیلم برداری از راهپیمایی ها ،صداوسیما به جای آن که از دوربین های ساکن استفاده کند می تواند از این ربات برای فیلم برداری از بالای سرکسانی که به راهپیمایی آمده اند استفاده نماید. یک نمونه دیگراستفاده آن،که در فیلم تلویزیونی هوش سیاه هم نشان داده شد. برای عملیات شناسایی به کار می رود.  کاربرد دیگر آن برای عملیات شناسایی وحمل یک محموله نظامی است.

ربات عمود پرواز

 

 یاری فر در ادامه می گوید: این ربات نمونه ی خارجی دارد ولی ما روی برنامه نویسی آن بسیار مانور داده ایم و از نمونه هایی که وجود دارد خیلی قوی تر است بخش تعادلی این ربات برنامه نویسی خیلی قوی دارد. از سخت افزار خیلی قوی ساخته شده است چون بعضی از قطعات موبایل مدل ِ “Galaxy S III” در “mother board” این ربات تعبیه شده است . تولید بعضی از قطعات ربات در چین انجام شده است یعنی ما یک قسمت از آن را طراحی کردیم و به چین دادیم وچینی ها آن را برای ما تولید کردند.

ربات عمود پرواز

 

وی درباره ی برنامه هایشان می گوید: ربات را برای مسابقات دانشگاه صنعتی شریف که سال آینده برگزار می شود ارائه داده ایم. همچنین در سطح جهانی نیز طرح آن را به انگلستان،مسابقات لندن فرستادیم و توانستیم از طرف آن دعوت نامه حضور در مسابقات را بگیریم. یک شرکت ثبت کرده ایم وهدفمان این است که در آن فعالیت های گسترده ای در زمینه ی اختراعات انجام دهیم. درسال جاری می خواهیم در دو مسابقه ی جهانی صدرصد شرکت کنیم .

ربات عمود پرواز 

یاری فر درباره ی توانایی هایش می گوید: سرپرست وبرنامه نویس گروه هستم تاکنون 12 اختراع داشته ام در سال 89 به عنوان نخبه ی برتر غرب کشور انتخاب شدم،در سال گذشته جوان برتر استان شدم،دیپلم افتخار رباتیک در مسابقات انتخابی کانادا را دارم و توانستم سهمیه ی حضور در مسابقات کانادا را کسب کنم ولی متأسفانه به دلیل این که مسئولین هزینه های مربوطه را پرداخت نکردند به مسابقات اعزام نشدم ویک نفر از بروجرد به جای من فرستاده شد.90 درصد مسابقات رباتیک خرم آباد که شرکت می کنم مقام اول را کسب می کنم . همچنین مقام سوم مسابقات امیر کبیر را نیز دارم.

ربات عمود پرواز

سجاد علیپور16ساله است می گوید: سال سوم رشته ی ریاضی فیزیک درس می خوانم و در بخشِ مکانیک ربات فعالیت می کنم. دو اختراع  در زمینه ی الکترونیک دارم؛ ساخت یک ترمز هوشمند که طرح اولیه آن را روسیه داده است و می خواهم آن را پی گیری کنم که این تکنولوژی نیز در ایران تولید شود. این ترمز هوشمند به گونه ای کار می کند که حتی زمانی که راننده حواسش نیست که سرعتش چقدر است و نزدیک یک ماشین دیگر قرار می گیرد، این ترمز به صورت هوشمند فاصله ی مناسب را محاسبه می کند و سرعت لازم را تخمین می زند.

محمد مومنی 17ساله است؛دربخش الکتریک فعالیت دارد می گوید: یک سنسور تشخیص گاز  برای جلوگیری از گازگرفتگی طراحی کرده ام. این سنسور می تواند چهارنوع گاز را از هم تشخیص وتفکیک کند و می تواند برای هر گاز یک آلارم خاص تولید کند  حتی اگر زمانی که در خانه نباشیم  و گاز منتشر شود پیامک می دهد و نوع گاز را تشخیص می دهد.

یکی دیگر از اعضای تیم نخبه ی لرستانی محمدمهدی فتح الهی است می گوید: 16 ساله ام و در بخش الکترونیک  همکاری می کنم. توانسته ام  رباتِ “کواد روتور” یا “کوپتر چهارملخه” طراحی کنم، روی این ربات دوربین نصب می شود  وفیلم برداری انجام می دهد  به دلیل این که خیلی کوچک است در موارد نظامی کاربرد دارد.

حسن سپهوند16ساله؛طراحِ بدنه ومحافظ ربات می گوید: سال دوم رشته ی علوم تجربی درس می خوانم. روی اِلِمان های خنک کننده کار کرده ام و توانسته ام یک اِلِمان خنک کننده را به اختلاف Ө منفی هفتاد درجه با حداقل جریان کِشی برسانم. این اِلِمان خنک کننده در پزشکی کاربرد دارد برای مثال اگر بخواهیم یک قلب یا عضو پیوندی را به یک بیمارستان در شهر دیگر انتقال بدهیم روش معمول این است که در یخ نگه داری می کنند که قدرتِ ماندگاری و دوام آن بیش تر از سه ساعت نیست. این اِلِمان خنک کننده تا اختلاف Ө منفی هفتاد درجه را تولید می کند واین می تواند عضو پیوندی را حتی تا چند روز نگه داری کند بدون این که عضوپیوندی آسیب ببیند ویا از بین برود.

 اعضای نوجوان این گروه نخبه ی لرستانی در پایان از بی توجهی مسئولین گِله مندانه می گویند:ما از لحاظ مالی از طرف هیچ نهاد یا سازمان دولتی حمایت نمی شویم و برای ساخت ربات خودمان شخصاً هزینه می کنیم که این روندِ ساخت ربات را با مشکل ایجاد کرده است. هزینه ی ساخت این ربات هشت میلیون تومان است که از لحاظ مالی فشار زیادی به خانواده های ما تحمیل شده است چون گاهی اوقات از پسِ هزینه ها بر نمی آییم و نمی توانیم ربات را تکمیل کنیم.  برای ساخت ربات والدین یکی از اعضای تیم،آقای مومنی ما را حمایت مالی کرده اند،از وی به خاطر زحمات و کمک هایشان تشکر می کنیم. متأسفانه تاکنون به هر ارگانی که مراجعه کرد ه ایم ما را حمایت نکرده اند وتنها باعث دلسردی ما برای ادامه ی کارشده اند. معمولاً هر کسی که در این زمینه فعالیت می کند در درجه اول مطمئناً از مسئولین توقع دارد که از لحاظ مالی حمایت شوند ولی ما در حال حاضر از همه جا نامید شده ایم چون به هر جایی که مراجعه کردیم متأسفانه نتیجه ی مثبتی نگرفتیم و الان به جایی رسیده ایم که می گوییم اگر نمی خواهند،ما را حمایت نکنند ولی حداقل کاری که می توانند انجام دهند این است که ما را از ادامه ی کارمان دلسرد نکنند.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
تازه ترین اخبار
عکس هفته ازناخبر
گزارش تصويري
مصاحبه