11 هزار خانوار لرستاني مشكل آب دارند

عليرضا كاكاوند: تنها 10 درصد چشمه‌هاي آب شرب روستاهاي لرستان داير هستند، از سوي ديگر بيش از 50 درصد چاه‌هاي دستي روستاهاي اين منطقه خشك شده است و وضعيت تامين آب شرب در لرستان نگران‌كننده است و برخي از چاه‌هاي آبرفتي لرستان با 100 متر عمق خشك شده‌ است.

کد خبر: ۴۶۴۴
تاریخ انتشار: جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۵۳

به گزارش ازناخبر به نقل از ایران آنلاین، همه مردم ايران، لرستان را با چشمه و آبشارهاي پرآبش مي‌شناسند به‌‌‌گونه‌اي كه بعد از شهرهاي شمالي لرستان پرباران‌ترين استان كشور بوده است، اما اكنون وضعيت تامين آب شرب روستاهاي اين استان به‌‌‌گونه‌اي شده است كه به مردم روستاها با تانكر آبرساني مي‌شود. لرستان به لحاظ اقليم و هواشناسي يك استان چهار فصل با تنوع آب وهوايي است و 12 و نيم درصد از آب كشور در اين استان است، اما انتقال بي‌برنامه و ضعف مديريت آب سبب شده تا شهروندان لرستاني به‌ويژه روستاييان با مشكل تامين آب مواجه باشند.
 
اكنون بيش از 90 درصد چشمه‌ها و قنات‌هاي اين استان خشك شده است و تمام آب مورد نياز روستاييان از منابع زيرزميني تامين مي‌شود و از سوي ديگر 62 طرح آبرساني در اين منطقه نيز در حالت نيمه كاره و بلاتكليف رها شده است و به‌طور كلي اكنون بيش از 11 هزار خانوار لرستاني با مشكل آب مواجه هستند. لرستان اين روزها به استان محل گذر لوله‌هاي مختلف نفت و آب تبديل شده است كه سهم خود لرستاني‌ها از اين همه نعمت تقريبا هيچ است. استان‌هاي ديگر مانند چهارمحال و بختياري، كهگيلويه و بويراحمد و خوزستان نيز وضعيت مشابهي را دارند اما صداي شهروندان اين استان از بي‌آبي به هيچ كجا نمي‌رسد.

12 و نيم درصد آب كشور در لرستان اما شهروندانش تشنه هستند

نماينده دورود و ازنا در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه لرستان يكي از استان‌هاي پر آب و پر بارش كشور است، افزود: در حال حاضر 12 و نيم درصد از آب كشور در اين استان است اما متاسفانه شهروندان به‌ويژه روستاهاي لرستان با مشكل تامين آب روبه‌رو هستند.

«عباس قائدرحمت» ادامه داد: با كمال تاسف مديريت در منابع آب و توجه وزارت نيرو و ساير مسئولان در طول سنوات گذشته به لرستان در حوزه تخصيص اعتبار چندان مناسب نبوده است، آبي كه حق مردم است و خداوند اين نعمت را در منطقه آفريده است، از مردم دريغ شده و مردم محروم لرستان با كمبود آب محروم‌تر شده‌اند.

90درصد چشمه‌ها و قنوات لرستان خشك شده است

وي با انتقاد از تاخير و وقفه براي ايجاد سدها، ايجاد شبكه‌هاي آبياري و آبرساني، تصريح كرد: اكنون لرستاني‌ها تشنه هستند، با توجه به اينكه شغل اصلي روستاييان كشاورزي و دامداري است با مشكل شديد تامين آب مواجه شده‌اند.

نماينده دورود و ازنا در مجلس با اشاره به اينكه در حال حاضر مصوب شده تا بخش اعظمي از آب اين استان به استان‌هاي ديگر مانند قم منتقل شود، اضافه كرد: با اين مصوبه به 10 شهر و 100 روستا آبرساني مي‌شود كه بخش اعظمي از اين آب از دورود، ازنا و اليگودرز تامين مي‌شود كه مردم منطقه به هيچ‌وجه از انتقال آب به سمت ديگر مناطق از جمله قم راضي نيستند.

قائد رحمت افزود: با چنين تصميماتي اكنون شاهد خشك شدن 90درصد چشمه‌ها و قنوات اين منطقه هستيم و در حال حاضر برخي از مناطق روستايي با تانكر آبرساني مي‌شود بنابراين اين دردي است كه مردم با آن مواجه شده‌اند.

وي با بيان اينكه از چنين وضعيتي در دولت قبلي و جديد به عنوان نماينده مردم اعتراض خودمان را به‌وزير و رئيس‌جمهور اعلام كرده‌ايم، گفت: صحيح است قانون مي‌گويد، مديريت آب بايد توسط دولت انجام شود، اما دولت نيز بايد در توزيع عادلانه آب انصاف را رعايت كند. نماينده دورود و ازنا در مجلس تصريح كرد: آب زيادي در دل استان و شهرستان‌ها وجود دارد، بنابراين در درجه نخست مردم اين منطقه مستحق اين آب هستند و اول بايد شهروندان و زمين‌هاي كشاورزي اين استان سيراب شود و سپس آب به استان‌هاي همجوار منتقل شود.

قائد رحمت ادامه داد: با وجود اينكه لرستان جزو پر آب‌ترين استان‌هاي كشور است و از استعدادهاي زيادي از جمله خاك حاصلخيز، صنعت و معدن و... برخوردار است، اما باز شاهد محروميت در منطقه و وجود طرح‌ها و پروژه‌هاي نيمه تمام زيادي در اين استان هستيم. وي گفت: اگر چنين شرايطي به همين روند ادامه داشته باشد، به زودي شاهد مهاجرت روستاييان به سمت كلانشهرها خواهيم بود و روستاهاي بسياري خالي از سكنه خواهند شد.

در زمينه بي‌آبي روستاييان لرستان تخصصي ندارم

توكلي نماينده مردم اليگودرز در مجلس شوراي اسلامي نيز در مورد اينكه اكنون بيش از 90 درصد چشمه‌هاي آب شرب روستاهاي لرستان خشك است و به برخي از روستاها با تانكر آبرساني مي‌شود گفت: در اين زمينه تخصصي و اطلاعي ندارم.

10 درصد چشمه‌هاي لرستان خشك نشده است

مديركل آب و فاضلاب روستايي لرستان با بيان اينكه در حال حاضر تنها 10 درصد چشمه‌هاي آب شرب روستاهاي لرستان داير هستند، افزود: از سوي ديگر بيش از 50 درصد چاه‌هاي دستي روستاهاي اين منطقه خشك شده است و وضعيت تامين آب شرب در لرستان نگران‌كننده است و برخي از چاه‌هاي آبرفتي لرستان با 100 متر عمق خشك شده‌ است.

«عليرضا كاكاوند» با اشاره به اينكه كل آب شرب روستاهاي لرستان از منابع زيرزميني تامين مي‌شود، اضافه كرد: با توجه به اينكه 30درصد شبكه‌هاي روستايي لرستان فرسوده است، حدود 29 درصد آب لرستان به هدر مي‌رود با چنين شرايطي 45 ميليارد تومان براي تعويض و بازساي شبكه‌هاي فرسوده اعتبار مورد نياز است.

62 طرح آبرساني 60 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است

وي با بيان اينكه 62 طرح آبرساني 60 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است، گفت: اكنون 62 مجتمع آبرساني روستايي نيمه‌تمام در لرستان وجود دارد كه به‌طور ميانگين 60 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است كه در صورت افتتاح اين مجتمع‌ها 673 روستا تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

مديركل آب و فاضلاب روستايي لرستان تصريح كرد: در حال حاضر بيش از 130 روستاي لرستان با تانكر آب‌رساني مي‌شود كه اكثر اين روستاها بالاي 20 خانوار هستند كه براي آبرساني به اين 134 روستا از بيش از يك هزارو 700 تانكر آبرساني استفاده شده است.

وي با بيان اينكه لرستان 2 هزار و 861 روستا دارد كه يك هزار و 561 روستا بالاي 20 خانوار است و 109 هزار و 177 مشترك روستايي تحت پوشش ماست، اضافه كرد: از اين تعداد 893 روستا با مشكل تامين آب مواجه است.

مديركل آب و فاضلاب روستايي لرستان با بيان اينكه جمعيت تحت پوشش ما 169 هزار خانوار است كه از اين تعداد 11 هزار خانوار لرستاني فاقد آب هستند، گفت: در 6 ماهه نخست امسال، 29 حلقه چاه حفر شده و 30 حلقه ديگر در دست اجراست. وي ادامه داد: از 4 ميليارد و 500 ميليون تومان اعتبار خشكسالي تاكنون 3 ميليارد و 950 ميليون تومان آن اختصاص يافته است.

مطالب مرتبط:
برچسب ها: لرستان آب باران 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
تازه ترین اخبار
عکس هفته ازناخبر
گزارش تصويري
مصاحبه