مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان:

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان لرستان گفت: طرح سوگواری بصیرت عاشورایی برای ایام محرم و صفر در سراسر استان برگزار خواهد شد که هدف از این طرح در وهله اول اجرای نیات واقفین، تقویت باورهای دینی ، تبیین قیام عاشورا، بیان صحیح نهضت عاشورا و جلوگیری از انحراف و خرافه گری است.

کد خبر: ۴۵۸۶
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۶

به گزارش ازناخبر به نقل از سفیرافلاک، حجت الاسلام خاکباز مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان لرستان صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه  ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری مدظل العالی بقعه های متبرکه باید به قطب فرهنگی تبدیل شود.

وی افزود: در استان لرستان 160 امام زاده  و مکان متبرکه وجود دارد که 84 بقعه تاکنون شناسایی شده است که از این تعداد در 42 مکان برنامه های فرهنگی و عمرانی اجرا می شود و از این مجموع 10 امام زاده در سطح ملی به عنوان شاخص مطرح هستند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان  با اعلام میزان  موقوفات در سال جدید گفت:  استان لرستان در سال جدید بیش از 40 وقف داشته است که از آن می توان به چهار باب آپارتمان در قیطریه تهران به نیت زوجهای بروجردی، 37 باب مغازه در بروجرد به نیت کمک به دانش آوزان بی بضاعت، وقف 20 هکتار زمین در ازنا برای احداث سرای سالمندان و... انجام شده است.

خاکباز با اشاره به بحث سرمایه گذاری در موقوفات گفت: وقف باید متناسب با نیاز روز جامعه انجام شود.در حال حاضر موقوفات خوبی وجود دارد که اداره اوقاف نمی تواند به تنهایی در آن ها سرمایه گذاری کند . کسانی که توانایی سرمایه گذاری دارند می توانند در این موقوفات سرمایه گذاری کنند و در این امر خداپسندانه مشارکت کنند.

این مقام مسئول در خصوص پروژه های  اداره اوقاف گفت: در حال حاضر 24 پروژه در خصوص امام زادگان و بقاع متبرکه در دستور کار قرار دارد که از این تعداد 20 امام زاده باید بازسازی شود. تاکنون پروژه ها 45 تا 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که برخی از این پروژه ها در هفته وقف به بهره برداری خواهد رسید.

وی در خصوص درآمد امام  زادگان نیز گفت: درآمدی امام زادگان از نذورات مردمی است و در سه بخش عمرانی، فرهنگی و مدیریتی  به مصرف می رسد و مبلغی که از نذورات مردمی در یک امام زاده جمع آوری می شود برای کارهای فرهنگی و یا عمرانی همان امام زاده مصرف می شود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان با اشاره به برگزاری طرح سوگواری بصیرت عاشورایی گفت: طرح سوگواری بصیرت عاشورایی برای ایام محرم و صفر در سراسر استان برگزار خواهد شد که هدف از این طرح در وهله اول اجرای نیات واقفین، تقویت باورهای دینی و تبیین قیام عاشورا، بیان صحیح نهضت عاشورا و جلوگیری از انحراف و خرافه گری است.

خاکباز در ادامه همین بحث افزود: برنامه های ویژه ماه محرم در امام زاده های سراسر استان  برگزار خواهد شد و تا پایان صفر ادامه دارد که برای اجرای برنامه های فرهنگی بیش از 150 مبلغ دعوت شده است که از این تعداد 100 مبلغ از استان قم و 50 مبلغ  بومی  هستند که امروز بعد از ظهر وارد استان خواهند شد.

 وی در پایان گفت: اولویت برگزاری برنامه های فرهنگی  ویژه محرم در امام زادگان است و در صورت داشتن نیروی مازاد و به درخواست هیئت امنای مساجد به مساجد و تکایا نیز اعزام خواهند شد.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: