مدیرکل راه و شهرسازی استان لرستان گفت: دلیل کُندی عملیات اجرای جاده ازنا ـ اراک تخصیص‌ ندادن اعتبار تا سال ۹۶ بود؛ به‌طوری‌که پروژه بدون اعتبار کلنگ‌زنی شده است.

کد خبر: ۱۳۰۷۰
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۳

به گزارش ازناخبر؛ محور ازنا به اراک از محورهای حادثه‌خیز و خطرناکی است که شهروند خبرنگار از این محور گزارشی تهیه‌ کرده و در فضای مجازی آن را منتشر کرده است.

بنا بر حساسیتی که این محور برای شهروندان دارد بر آن شدیم چندوچون این محور را از مسئولان استان لرستان و مرکزی جویا شویم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان لرستان درباره آخرین فعالیت‌ها و ساماندهی‌ها در محور ازنا به اراک اظهار کرد: این محور ۷۰ کیلومتر بوده که حدود ۳۵ کیلومتر آن در حوزه استحفاظی استان لرستان قرار دارد و چهاربانده‌کردن آن در مجموع ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی کرده است.

رضا خالقی اضافه کرد: نیمی از این محور که در استان لرستان قرار دارد به پیمانکار داده‌ شده و ۱۸ کیلومتر نخست این محور چهاربانده، ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی افزود: ۱۸ کیلومتر از این محور که حادثه‌خیز است از زیرگذر مؤمن‌آباد تا انتهای مسیر تقاطعی که به محور دورود- ازنا می‌خورد قرار گرفته و در اولویت است که امیدوارم زودتر به بهره‌برداری برسد.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان یادآور شد: ۱۱ کیلومتر از این ۱۸ کیلومتر حادثه‌خیز آسفالت و ۱۷ کیلومتر آن نیز زیر‌سازی شده است.

خالقی متذکر شد: برای ۳۵ کیلومتر از این محور که در استان لرستان قرار دارد سه تقاطع غیرهمسطح پیش‌بینی‌شده که پیمانکاران در حال فعالیت هستند.

وی تشریح کرد: این پروژه برای لرستان مهم‌ است؛ به‌طوری‌که در رایزنی با نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس اعتبار خوبی برای آن در نظر گرفته شد و با این بینش در حال کار هستیم تا فرایند تکمیل جاده ازنا ـ اراک به پایان برسد.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با بیان اینکه اعتبارات تکمیل جاده ازنا ـ اراک نقدی نیست، تبیین کرد: اعتبارت این پروژه اسناد خزانه است و با اعتبارات نقدی تفاوت دارد و پیمانکاران پروژه در این باره با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

خالقی افزود: با تمام این تفاسیر پیمانکاران پای‌ کار هستند و بنده به‌عنوان مدیرکل راه و شهرسازی لرستان هر دو هفته یک‌بار بر سر پروژه حضور پیدا می‌کنم.

وی درباره حوادث و تصادفاتی که در این محور به وجود می‌آید، بیان کرد: بنا به گفته مسئولان پلیس راهور اگر تصادف در این محور به وجود می‌آید، بیشتر به‌دلیل رعایت نکردن قوانین و مقررات رانندگی با سرعت غیرمجاز است؛ به طوری‌که حتی سرعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت نیز گزارش‌ شده است.

خالقی مطرح کرد: نکته بعدی لزوم تردد رانندگان از محور بروجرد - اراک است؛ اما بیشتر از محور ازنا به اراک استفاده می‌شود؛ به همین دلیل این محور با ازدحام بیشتری مواجه است.

وی با بیان اینکه  کلنگ‌زنی محور ازنا ـ اراک خیلی قدیمی است و احتمالاً  سال ۹۱ کلنگ‌زنی شده است، اظهار کرد:  یکی از پیمانکاران ما قراردادی که برای انجام این پروژه دارد، مربوط به پروژه‌های مهر ماندگار بوده و اگر در این مدت فعالیتی نشده به‌دلیل نبود اعتبار بوده و درواقع از سال ۹۶ برای این پروژه تأمین اعتبار شده است.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
تازه ترین اخبار
عکس هفته ازناخبر
گزارش تصويري
مصاحبه