به مناسبت روز خبرنگار:

خبرنگاران در روز 17 مردادماه هر سال تجلیل می شوند و وعده میشنوند تا روز 18 مردادماه، اما دیگر فراموش می شوند تا 16 مردادماه سال بعد که بازهم روز از نو و روزی از نو، این است که می گویند خبرنگار روز دارد اما روزگار ندارد.

کد خبر: ۱۳۰۰۲
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۰
به گزارش ازناخبر ، خبرنگاران پرچم داران اطلاع رسانی و طلایه داران راه صداقت و جبهه آگاهی هستند که چشم بینا و صدای ملت بشمار می روند.
هرگاه مسئولی بخواهد با مردم ارتباط برقرار کنند و مردم هم بخواهند صدایشان را به مسئولین برسانند راهش رسانه و خبرنگاران هستند و هر گاه این راه از صداقت و شفافیت برخوردار نباشد دیگر باید فاتحه آن ارتباط را خواند.
 
محمد ملکی
 
خبرنگاران اما راه پر پیچ و خمی را طی می کنند، اطلاع رسانی و شفافیت در کار هم با فراز و نشیب هایی همراه است ، نداشتن روز و شب فقط یکی از درد های نگفته خبرنگاران است که می توان  قسمتی از آن را فهیمد.
داشتن صداقت و شفافیت در اطلاع رسانی مقوله مهم دیگری است که خبرنگار برای آن از همه چیز خود مایه می گذارد حتی از آرامش خانواده، چرا که به کارش ایمان دارد و صداقت را سرلوحه برنامه های خود قلمداد می کند.
البته انتقاداتی هم به همکاران خود ما بر می گردد که اینجا مجال گفتن کامل آن نیست، مثلا سرقت های ادبی و خبری که متاسفانه با برداشتن نام منبع اصلی خبر می خواهند آن را برای خود و تولید خبر خود در نظر بگیرند و زحماتی را که نویسنده اصلی آن صرف کرده به راحتی نادیده گرفته می شود.
نباید فراموش شود که روز خبرنگار بمناسبت ریختن خون یک خبرنگار و شهادت آن نامگذاری شده است، خبرنگاری که خود خبر شهادتش را مخابره کرد، پس اهمیت کار و جانمایه این حرفه بسیار مهم بشمار می رود  که نباید آن را دستخوش تغییراتی مثل سیاسی، اقتصادی و... نمود .
ما خودمان را نقد کردیم که بگوییم نقد به نقاد هم میرسد اما طرف اصلی بحث ما مسئولینی هستند که کوشا و شرافتمندانه پاسخگوی مردم هستند و خود را خادم ملت می دانند ، نه ولی نعمت آنها ، که این سنت حسنه را سرلوحه کار خود قرار می دهند.
اگر مسئولی خود را فراتر و یا جدا از مردم بداند باید در کارش تجدید نظر کند، راه اندازی شانتاژ های رسانه ای و شایعات تبلیغاتی برای رخ نمایی و بزرگ جلوه دادن کار خود، یک سنت اشتباه و به دور از اخلاق های مدیریتی و فرهنگی است که متسفانه در برخی موارد مشاهده می شود.
روز خبرنگار و شخص خبرنگار برای احیا و بازگو کردن کار مسئولین قرار داده شده تا بدانند که مردم آنها را رصد می کنند و از کار آنها کم و بیش اطلاع دارند پس نباید اهمیت این حرفه پر مشغله را دست کم گرفت.
در روز 17 مرداد ماه هر سال برخی با ارسال پیام ها و حتی برگزاری مراسماتی از این دست از خبرنگاران یادی می کنند و آنها را مورد تفقد قرار می دهند اما این روز نباید از 18مردادماه یعنی فردای آن روز تا 16 ام مردادماه سال بعد به فراموشی سپرده شود.
جدای از مشکلات مالی شدیدی که خبرنگاران با آن دست و پنجه نرم می کنند، خبرنگار باید تحت حمایت فکری و معنوی باشد تا نگویند "خبرنگار روز دارد اما روزگار ندارد".
حرف آخر اینکه خبرنگاران را دریابید...
 
محمد ملکی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: