به قلم جوان ازنایی؛

"دانشنامه بورس کالای ایران" بقلم حامدسلطانی‌نژاد ومهدی حاجی‌وند توسط انتشارات بورس منتشر شد.

کد خبر: ۱۲۹۲۵
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۳

به گزارش ازناخبر، کتاب "دانشنامه بورس کالای ایران" به قلم حامدسلطانی‌نژاد ومهدی حاجی‌وند در364 صفحه توسط انتشارات بورس منتشر و درجریان یازدهمین نمایشگاه بورس،بانک وبیمه رونمایی شد.


درمقدمه این کتاب آمده: "شفافیت دادوستدها"،"از میان رفتن واسطه‌ها ودلال‌ها"، "اعمال مکانیزم عرضه و تقاضا برای تعیین قیمت محصولات"، "از میان رفتن نوسانات کاذب قیمت محصولات"، "مدیریت ریسک و محافظت از نوسانات آتی قیمت"، "ایجاد نظام قیمت‌گذاری شفاف بر پایه تعادل میان عرضه وتقاضا و نیاز بازار"، "ایجاد سیستم جمع‌آوری، پردازش و تحلیل اطلاعات و آمار تولید، واردات، صادرات و مصرف در جهت اطلاع‌رسانی مناسب به بازار و تصمیم‌گیری مطلوب معامله‌گران"، "ایجاد هماهنگی میان بخش‌های تولیدی و بازرگانی در زمینه واردات، صادرات و بازار مصرف"و...، ازجمله کارکردهای بازارهای کالایی درراستای بهبود شرایط اقتصاد وصنایع درسراسر جهان هستند. براین اساس لزوم بهره‌مندی واستفاده از این مزایا تاجایی پیش رفته که این روزها بورس‌های کالایی دردنیا ازجایگاه و ارج وقرب ویژه‌ای برخوردار شده‌اند.


درکشورما نیز هرچند ازتاسیس و شکل‌گیری بورس اوراق بهادار 50سال می‌گذرد، اما بورس کالا ازقدمت زیادی برخوردارنیست.


براین اساس نگاهی به راه‌اندازی بورس کالای ایران نشان می‌دهد درراستای تحقق اهداف برنامه سوم وچهارم توسعه، که مطابق با آنها شورای عالی بورس موظف به راه‌اندازی و گسترش بورس‌های کالایی درایران شناخته شده بود، بورس فلزات درشهریورماه ۱۳۸۲و بورس کالای کشاورزی درشهریورماه ۱۳۸۳ آغازبه فعالیت کردند.


پس ازآن نیز برمبنای قانون بازار اوراق بهادارجمهوری اسلامی ایران(مصوب یکم آذرماه ۱۳۸۴مجلس شورای اسلامی) وبا تصویب شورای عالی بورس، شرکت بورس کالای ایران درآذرماه ۱۳۸۵با درهم آمیختن بورس فلزات و بورس کالای کشاورزی تشکیل شد وپس از پذیره‌نویسی وبرگزاری مجمع عمومی، از مهرماه سال ۱۳۸۶کارخود را زیرنظر سازمان بورس واوراق بهادار آغاز کرد.


ازاین روبا توجه به مزایای بیشمار گسترش فعالیت بازارسرمایه بویژه بورس کالا درراستای ارتقای اقتصاد کشور ونیز بهبودتولید وفعالیت صنایع وشرکت‌ها، لزوم افزایش اطلاع و آگاهی جامعه از سازوکار معاملات دربورس کالای ایران و نیز آشنایی بااصطلاحات مورداستفاده در این بازار بیش ازپیش احساس می‌شود؛ آن هم در شرایطی که بازار سرمایه درکشور بیشتر با نام بازار اوراق بهادار و سهام ونیز واژه "بورس" شناخته شده و نام‌آشنای افرادجامعه است.


براین اساس تلاش شده تا باتشریح واژه‌های تخصصی ومورد استفاده درقوانین، معاملات و... مرتبط با سازوکارهای مربوط به قوانین و معاملات بورس کالای ایران، مجموعه‌ای تحت عنوان "دانشنامه بورس کالای ایران" برای نخستین بار درکشور جهت آشنایی بیشتر سیاست‌گذاران، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران اقتصادی کشور، فعالان بخش‌های مختلف اقتصادی، پژوهشگران ومحققان، دانشجویان، اهالی رسانه، خبرنگاران، عامه مردم و... به عنوان مخاطبان این اثر گردآوری، تالیف و تقدیم شود.


ازسوی دیگر بدلیل این که تاکنون دانشنامه‌ای جامع درحوزه بازار سرمایه کشور، ویا به تفکیک دانشنامه‌ای تخصصی برای هر یک از بورس‌ها تهیه، تدوین ومنتشر نشده است، بنابراین در این اثر تلاش شده تادامنه واژه‌های انتخاب وتشریح شده از واژگان تخصصی بورس کالا قدری فراتر رود تا مخاطبانی که آشنایی کمتری با بازار سرمایه دارند نیز بتوانند ازاین واژگان و توضیحات آورده شده برای آنها، بهره بیشتری ببرند؛ هرچند که این واژگان موجب خروج مباحث این کتاب از قالب دانشنامه‌ای تخصصی برای بورس کالای ایران نشده‌اند.


علاوه بر این برخی واژگان و اصطلاحات مورد اشاره در این کتاب از جمله "سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی"، "قانون بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی"، "قانون نظام جامع دامپروری کشور"، "قانون مبارزه با پولشویی" و ... از آن جهت مورد اشاره قرار گرفته و تشریح شده‌اند که در قوانین و مقررات مربوط به بورس کالای ایران به آنها اشاره شده است و برخی از اهداف، وظایف و فعالیت‌های بورس کالا بر پایه این اسناد و قوانین و سیاست‌های قانونی پیش می‌رود.


بنابراین تبیین و توضیح آنها می‌تواند اطلاعات و آگاهی بیشتری را به مخاطبان در راستای آشنایی بیشتر با فعالیت‌ها و کارکردهای بورس کالای ایران انتقال دهد.


گفتنی است کتاب "دانشنامه بورس کالای ایران" نخستین دانشنامه تخصصی است که در بازار سرمایه کشور تالیف و منتشر شده است.
همچنین پیش‌تر از مهدی حاجی وند، از جوانان ازنایی فعال در عرضه نویسندگی، پژوهشگری، روزنامه نگاری و صدا و سیمای کشور، کتاب "نقش مطبوعات بر اجرای خصوصی سازی" منتشر شده است.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: