در جلسه جابجایی روستای کمندان:

فرماندار شهرستان ازنا گفت: با توجه به شکل طبیعی و موقعیت منطقه اشترانکوه و جاذبه های طبیعی آن می‌توان به عنوان فرصت مناسب جهت ایجاد و توسعه طرح های گردشگری بخصوص در مورد تونل برفی روستای کمندان بهره برد.

کد خبر: ۱۲۹۲۳
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۸

به گزارش ازناخبر، محمد محمدی نژاد فرماندار شهرستان ازنا گفت: با توجه به شکل طبیعی و موقعیت منطقه اشترانکوه و جاذبه های طبیعی آن هرساله شاهد ورود گردشگران و کوهنوردان زیادی به این منطقه هستیم، که از این موضوع می‌توان به عنوان فرصت مناسب جهت ایجاد و توسعه طرح های گردشگری بخصوص در مورد تونل برفی روستای کمندان بهره برد.

 

محمد محمدی نژاد در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه اشترانکوه و تونل برفی در منطقه حفاظت شده قرار گرفته اند بهترین راه حل ورود را باید اداره کل حفاظت محیط زیست جهت ایجاد و اجرای طرح های گردشگری و ارایه خدمات به کوهنوردان و گردشگران عرضه کند، که در راستای اجرای این طرح می‌توان از همکاری جمعیت هلال احمر، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و نیروی انتظامی استفاده نماید.

 

وی در ادامه افزود: با توجه به حجم بالای ورود گردشگران به منطقه و برزو حوادث احتمالی، یکی از ضرورتها که باید مد نظر قرار گیرد رفع مشکل آنتن دهی و برقراری ارتباط بیسیم در منطقه است که باید از طریق دستگاه های مربوطه بررسی و مرتفع گردد.

 

فرماندار ازنا در خلال این بحث به مشکل ارتباط تلفن همراه در روستاها اشاره و خاطر نشان کرد: از روستاهای این شهرستان تعداد 13 روستا در آنتن دهی اپراتور همراه اول و 30 روستا در آنتن دهی اپراتور ایرانسل مشکل دارند که جا دارد اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان لرستان در این خصوص چاره اندیشی نماید.

 

محمدی نژاد گفت: با توجه به اینکه اکثر روستاهای شهرستان ازنا گازرسانی شده اند طرح دیگری در سال جاری در حال پیگیری است که در خلال آن به 27 روستای دهستان جاپلق غربی گاز رسانی می شود و برای روستاهای نوروز آباد، تنبک، قره دین و بابادینه پیگیریها ادامه دارد.

 

فرماندار ازنا افزود: اگر میخواهیم شهرستان ازنا به عنوان منظقه گردشگری مطرح شود باید در حفظ و ایجاد زیرساخت ها تلاش نماییم، که یکی از این موارد حفظ شکل و بافت روستا ها به معنای واقعی کلمه میباشد و این موضوع می‌بایست توسط بنیاد مسکن در تهیه و اجرای طرح های هادی مد نظر قرار گیرد و ازایجاد خیابان های غیر ضرور پرهیز نماید چرا که هدف از اجرای طرح های هادی تبدیل نمودن روستا به شهر نیست.

 

محمدی نژاد با اشاره به دیگر ظرفیت هایی که در روستاها در راستای بهره مندی از طرح گردشگری و ایجاد اشتغال میتوان استفاده کرد گفت: موضوع بوم گردی و مسافر کاشانه میباشد، در همین خصوص با پیگیری های صورت گرفته از طریق اداره کل امور روستایی و مناطق محروم استانداری لرستان اعتباراتی جهت احداث سرویس بهداشتی و پارکینگ در نظر گرفته شده که برای شروع کار اقدام خوبی است.

 

فرماندار شهرستان ازنا افزود: در صورت آبگیری سد کمندان خطوط انتقال برق روستاهای کمندان و عزیزآباد نیازمند جابجایی می‌باشد که دستگاه های متولی می‌بایست در این خصوص اقدام لازم را بعمل آورند.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: روستای اشرف آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان ازنا می‌باشد که جهت امورات مربوطه باید به مدیریت توزیع برق شهرستان الیگودرز مراجعه نمایند که از مدیر عامل توزیع برق استان لرستان میخواهیم اقدام لازم را جهت انتقال آن تحت نظر مدیریت توزیع برق شهرستان ازنا بعمل آورد.

 

وی در ادامه افزود: ارایه خدمات در شهرستان نیازمند همدلی و همکاری است، لذا هدف رفع نواقص و کسب رضایت همشهریان عزیز می‌باشد.

 

فرماندار ازنا گفت: جا دارد از زحمات و همکاری مدیریت توزیع برق استان لرستان و شهرستان ازنا، شهرداری و اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای ازنا و پلیس هلال احمر جهت اجرای طرح های ایام نوروز ازجمله خط انتقال برق و نصب برج نوری و تامین روشنایی ورودی شهر ازنا از سمت امام زاده پیر عباد قدر دانی نمود زیرا با این کار در نوروز امسال شاهد هیچگونه تصادفی در این نقطه حادثه خیز شهرستان نبودیم و امید است در دیگر کارهای شهرستان سایر دستگاه ها نیز همینگونه با جدیت و همکاری عمل نمایند.

 

در خصوص مباحث مطرح شده از جانب فرماندار شهرستان ازنا حاضرین در جلسه توضیحاتی را ارایه دادند که به آن اشاره شده است:
مدیرعامل توزیع برق استان گفت: از محل اعتبارت ملی در این خصوص اعتبار لازم را تخصیص داده و با اجرای 2.5 کیلومتر خط انتقال برق مشکل این روستا مرتفع خواهد شد.

 

وی در ادامه بیان داشت: آمادگی این را داریم که با همکاری بنیاد مسکن استان با اهالی روستای کمندان نسبت به نصب و اجرای نیروگاه های خانگی خورشیدی با ظرفیت 5 کیلووات در در این روستا اقدام نماییم، که این امر می‌تواند هم به تولید برق در استان کمک نماید هم به عنوان یک منبع درآمد برای اهالی محسوب گردد.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
تازه ترین اخبار
عکس هفته ازناخبر
گزارش تصويري
مصاحبه