سخنی با دادستان شهرستان ازنا:

در هفته ای که گذشت انتشار تصاویر درگیری بین دو جوان در فضای مجازی خبرساز شد که حاشیه هایی را نیز برای شهر ازنا به دنبال داشت.

کد خبر: ۱۲۹۱۴
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۸

به گزارش ازناخبر، در مواجهه با این رخداد قبل از هر چیز تلاش آگاهانه یا ناآگاهانه افرادی برای سوءاستفاده از این کلیپ تصویری و القای ناامنی در شهر ازنا تلاشی عقیم والبته بی ثمر است، چرا که شهر ازنا به استناد آمار همواره یکی از شهرهای امن استان و کشور بوده است، اما درنگاهی واقع‌بینانه هرچقدر بزرگنمایی و سیاه نمایی در چنین حوادثی به ضرر شهر و شهروندان است، عبور سطحی و پاک کردن صورت مساله نیز تبعات خود را به همراه دارد.

 

اینکه دو جوان به هر دلیل با هم درگیر بشوند، نه اولین درگیری دنیا بوده و نه آخرین درگیری اجتماعی بین دو انسان است، آنگونه که از شواهد و قراین پیدا است ریشه این رخداد نه امنیتی و نه جنایی بلکه اجتماعی و فرهنگی است که لازم است در جای خود مورد واکاوی قرار بگیرد، تردیدی نیست مواردی چون اشتغال و اوقات فراغت جوانان در شهر ما نیاز به توجه بیشتر و البته کارشناسی دارد.

 

در این میان آنچه توجه نگارنده را به خود جلب نموده انبوه تصویر برداران وافراد گوشی به دست است که در یک مکان عمومی چنین حادثه ای را تماشا و از زوایای مختلف فیلم برداری نموده و با انتشار آن به چهره شهر در نزد افکار عمومی آسیب زدند!

 

پیشتر رسم بر این بود اگر دعوایی بین دو جوان همشهری رخ می داد چهار تا بزرگتر بودند که با میانجیگری آتش خشم آنها را خاموش کنند اما امروز به کجا رسیده ایم که به نزاع دیگران به چشم سرگرمی می نگریم.!

 

در بررسی چرایی این موضوع عده ای از حاضرین بر این باورند میانجیگری و کنترل این دو جوان کار آنها نبوده و وظیفه حراست بیمارستان است، از کارکنان بیمارستان که سوال می کنیم معتقدند ورود به اینگونه موارد خارج از تعهدات آنها بوده و در موارد مشابه اگر مشکل پیش بیاید قانون از آنها حمایت نمی کند لذا نیاز به حضور نیروی انتظامی بوده است.

 

در خصوص حضور پلیس اکنون چندین سال است که از شهرستان شدن شهر ازنا گذشته و این شهر از ابعاد مختلف گسترش یافته اما همچنان امکانات پلیس بر همان منوال سابق است.

 

در سالهای گذشته و هنگام بروز چند حادثه مشابه نگارنده طوماری از یک مطالبه مردمی مبنی بر درخواست ایجاد یک کلانتری مشترک برای منطقه شهرک المهدی، اصغرآباد و چالسبار که بخش قابل توجهی از جمعیت شهر را نیز در خود جای داده به فرماندهی انتظامی وقت تقدیم نمودم اما باز هم نتیجه ای حاصل نشد.

 

تردیدی نیست صرف استقرار پلیس در یک منطقه سبب ارتقای امنیت اجتماعی خواهد شد واین منطقه هم از این اصل مستثنی نیست.

 

اکنون پرسش ما این است که هنگام بروز یک حادثه این‌چنینی حاضرین که متاسفانه برای رونق فضای مجازی عکس و فیلم تهیه می کنند!!! حراست فیزیکی هم که توان برخورد ندارد!!! پلیس هم که هر چقدر سرعت عمل به خرج دهد به لحاظ بعد مسافت تا برسد زمان می برد پس چاره چیست؟

 

آیا اگر عامل بازدارنده ای بر سر راه این جوانان وجود داشت دامنه این موضوع برای خودشان و خانواده هایشان وچهره شهر ازنا اینقدر گسترش می یافت؟

 ما امیدواریم در سایه گذشت و مهربانی هیچگاه شاهد اینگونه حوادث تلخ نباشیم اما قبول کنیم همیشه و در همه حال پیشگیری بهتر از درمان است.

 

نویسنده : محسن دهقان نژاد_کارشناس ارشد مدیریت اجرایی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 0

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: