در جلسه ستاد سن غلات شهرستان ازنا که در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد فرماندار ازنا گفت : گندم نماد بخش کشاورزی است.

کد خبر: ۱۲۸۹۷
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۶

به گزارش ازناخبر: در این جلسه محمدی نژاد فرماندار شهرستان گفت : گندم نماد بخش کشاورزی است و توفیقات این بخش با گندم سنجیده می شود لذا کمیت و کیفیت گندم تولیدی اهمیت دارد.

 

فرماندار شهرستان ازنا گفت : مبارزه با آفت سن کاری بسیار جدی است که نیازمند مطالعه و کار کارشناسی است زیرا این آفت بسیار مقاوم بوده و خود را با هرشرایط منطقه ای و آب و هوایی وفق میدهد

 

محمدی نژاد افزود: از آنجایی که گندم یک محصول استراتژیک است، بنابراین لازم است جهاد کشاورزی شهرستان با جدیت و تمام امکانات و همکاری دستگاه های مرتبط در راستای حفظ محصول و مبارزه با آفت سن ، بسیج شوند.

 

وی بیان کرد: کنترل به موقع عوامل خسارت‌زای غلات بخصوص سن غلات، اولویت کاری جهاد کشاورزی شهرستان باید باشد، لذا تشکیل ستاد و برنامه ریزی برای کنترل سن یک تکلیف است.

 

وی ادامه داد: رفتار سن قابل پیش بینی نیست و ضروری است مدیران به طور مستمر حتی ایام تعطیلات، در مزارع حضور پیدا کنند و شبکه مراقبت را نظارت کنند .

 

محمدی نژاد گفت : با توجه به اینکه میزان اراضی ملی و مراتع شهرستان ازنا تقریبا با زمین های کشاورزی برابر است باید کوشید تا با حفاظت از پوشش گیاهی مراتع از هجوم حشرات سن گندم به مزارع جلوگیری بعمل آید زیرا میتواند تمام سطح زیر کشت غلات و بخصوص گندم را تحت تاثیر قرار دهد.

 

در ادامه تاکید کرد : در مبارزه با آفت سن توجه به وقت و در نظر گرفتن بازه زمانی سم پاشی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

وی در ادامه افزود : تجربه نشان داده است در سنوات گذشته این آفت غلات با استفاده از سموم با میزان و غلضت بالا در مراتع از بین نرفته است.

 

محمدی نژاد در ادامه سخنان خود تاکید کرد و گفت: کنترل سن غلات یک تکلیف و وظیفه اصلی کارشناسان جهادکشاورزی است و هیچ چیزی از جمله مسائل مالی نباید مبازره بموقع با این آفت را تحت‌الشعاع قرار دهد.

 

فرماندار شهرستان ازنا در پایان جلسه تاکید کرد : جهاد کشاورزی با استفاده از ظرفیت تبلیغات و اطلاع رسانی در شهرستان میتوان در بحث آموزش و فرهنگ سازی مبارزه با آفات کشاورزی میتواند اقدامات خوبی را انجام دهد و بحث کنترل بیولوژیک و استفاده از راهکار های ارگانیک مبارزه با آفات را به کشاورزان آموزش دهد

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: