شهرستان ازنا بواسطه داشتن جاذبه های تاریخی و طبیعی منحصر به فرد و متعدد دارای ظرفیت های بی بدیلی در حوزه گردشگری است.

کد خبر: ۱۲۸۹۵
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۹

به گزارش ازناخبر، شهرستان ازنا باقابلیت‌های منحصربه‌فرد تاریخی، طبیعی و گردشگری یکی از پرجاذبه‌ترین شهرهای کشور محسوب می‌شود که هرساله در ایام مختلف سال پذیرای گردشگران از سراسر کشور است.

ازنایی ها در سرزمینی زندگی می‌کنند که از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب با جاذبه‌های رنگارنگی آذین بسته‌شده که باید قدردان تمام این نعمت‌های خدادادی باشیم و از آن‌ها برای توسعه اقتصادی شهرمان نهایت استفاده را ببریم.

ازنا سرزمین کوه‌های سر به فلک کشیده، رودخانه‌های خروشان ، دشت‌های بهشتی و...جایی که یک قطعه ناب از طبیعت بهشت وار ایران اسلامی را در خود جای‌داده است.

 

کوه‌ها و دشت‌های ازنا را می‌توان رویشگاه لاله‌های واژگون نامید، برای دیدن این گل‌های زیبا در وسعت زیاد می‌توان به شهرستان‌های الیگودرز و ازنا سفر کرد.

  قلل زیبای اشترانکوه _آلپ ایران - با ارتفاع ۴۱۵۰ یکی از مرتفع‌ترین قله‌های رشته‌کوه زاگرس است که می‌تواند شهرستان ازنا را به یکی از قطب‌های ورزش‌های زمستانی در کشور تبدیل کند.

 

برای دیدن زیبایی‌های آلپ ایران باید تنها ۱۲ کیلومتر از شهر ازنا به راه افتاد تا به‌جایی رسید که نامش روستای گردشگری «دره تخت» است، جایی که تختی از زیبایی‌ها در دره‌ای رویایی انتظارت را می‌کشد.

ازنا

 

دریاچه گَهر در میان رشته‌کوه اشترانکوه  واقع است. این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است یکی از زیباترین دریاچه‌های طبیعی ایران به شمار می‌رود و با ارتفاع ۲۳۶۰ متر از سطح دریا در میان منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه واقع‌شده است.

دریاچه گهر

 

تونل برفی از دیگر جاذبه‌های طبیعی در شهرستان ازنا است. این تونل برفی به‌صورت طبیعی در برف و یخ‌های دامنه زیبا و سر به فلک کشیده اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا به وجود آمده است که طول این تونل بالغ‌بر ۸۰۰ متر وارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین ۲.۵ تا ۳متر است. سرمای این تونل رؤیایی به حدی است که تونل برفی را تنها می‌توان در فصول بهار و تابستان بازدید کرد.

 

 امام زاده قاسم

 از جمله روستای امام زاده قاسم شهرستان ازنا که پوشیده از انواع گل ها و گیاهان بنفشه ، ختمی و گون است و با داشتن تنوع حیوانات و پرندگان شامل خرگوش، کبک و تیهو همراه با دشت سرسبزی که این روستا در آن واقع شده و همچنین بناهای تاریخی امام زاده هایی که قدمت بقعه آنها به قرن ششم هجری قمری می رسد نمونه دیگری از ظرفیت گردشگری روستایی ازنا است.

 

 کمندان ازنا 

روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ازنا در استان لرستان ایران است.این روستا در کوه پایه اشترانکوه(کوه های ازنادر و کول جنو) قرار دارد. تونل برفی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران در اطراف آن واقع شده است. از ویژگی های کمندان محصور شدن در میان مراتع سرسبز و زیباست که چشم هر بیننده ای را مسحور می کند. کوههای اطراف این روستا دارای پوشش گیاهی بسیار گوناگون و غنی و چشمه سارهای فراوان می باشد. آب این چشمه ها بسیار گورا و سرد است و در نزدیکی یکی از سراب های آن کارخانه آب معدنی کمند زاگرس در حال ساخت است.

روستای کمندان ازنا

رودخانه کمندان که از کوههای اشترانکوه سرچشمه می گیرد ازمیان روستا می گذرد و قسمتی از آن حاصل آب شدن برف های انباشته شده در دره های عمیق اشتران کوه است. آب آن در تابستان به قدری سرد است که به زحمت می توان بیش از ده ثانیه دست خود را در آن نگه داشت. در اطراف رودخانه درختان زیبای بید سایه سار خنکی می سازد و نسیم همیشگی هوا در تابستان نوازش گر پوست و عطر پونه های روییده در کنار رودخانه نوازشگر شامه است. دره کول ازنا که رودخانه ی خروشنده ای در آن جریان دارد و گیاهان خاص منطقه در اطراف آن روییده و آبشار کم ارتفاع کول ازنا و چشمه های زیبای این دره از دیگر جاذبه های گردشگری این روستاست و سالانه پذیرای گردشگران و کوهنوردان بسیاری است.

 

 دره تخت

دره تخت به علت قرار گرفتن در کوهپایه اشترانکوه و بهره‌مندی از آب دائم و روان دارای نیروگاه تولید برق است که از آن علاوه بر تامین برق روستاهای همجوار به شبکه سراسری برق در شهرستان ازنا نیز برق داده می‌شود. آب و هوای مناسب این روستا ،آن را به یکی از مناطق مناسب جهت کوچ تابستانه عشایر تبدیل کرده است. این روستا همچنین در لیست روستاهای هدف گردشگری استان قرار دارد.

از جمله دیدنی‌های این روستا می‌توان به سراب‌ها گوناگون که به رودخانه ماربره ختم می‌شوند، و همچنین طبیعت زیبای آن اشاره کرد. در فصل بهار دشت لاله های واژگون این روستا بسیار دیدنی است.

روستای دره تخت ازنا

 روستای طیان

 در کوهپایه های رشته کوه سر به فلک کشیده اشترانکوه و در جوار دشت های سرسبز شهرستان ازنا روستای زیبایی قرار دارد که آنرا تیان نامیده اند . تیان با مردمان صبور و سختکوشش و باغت گردو و میوه همه ساله پذیرای مهمانانی از سراسر ایران و در پاره ای موارد گردشگران خارجی میشود که میخواهند چند روزی به دور از هیاهوی زندگی مدرن دمی بیاسایند و از اکسیژن سرشار اشترانکوه بهره  ببرند.

ازنا - اشترانکوه

چشمه چاه تیان که در واقع آبراهی طبیعی و زیرزمینی از دوران قدیم زمین شناسی است آب برفهای اشترانکوه را از فواصل دور به کنار روستا انتقال داده و با جوشش یکباره منظره بسیار زیبا و جالبی را به تصویر میکشاند که وجود انسان را از شوق به جوش می آورد . آب این چشمه چاه چنان خنک است که به سختی میتوان 1 دقیقه دست خود را در آب نگهداشت.

روستای دربند

روستای دربند در 15 کیلومتری شهرستان ازنا قرار دارد. اهالی این روستای 450 خانواری که یکی از روستاهای آباد منطقه است بیشتر کشاورز هستند و عده ای هم به کار دامداری مشغول می باشند. کشاورزی و باغداری در روستای دیدنی دربند ازنا پر رونق است. گندم، جو، لوبیا، گیاهان علوفه ای، آلو و زردآلو عمده محصولات کشاورزی و باغی این روستا را تشکیل می دهد.

علاوه بر وجود نعمت خاک حاصلخیر در روستای دربند ازنا، این روستا منابع آب خیلی خوبی دارد که اهالی این روستا قدر این آب خدادادی را می دانند. علاوه بر استفاده کشاورزی برای ایجاد استخرهای پرورش ماهی قزل آلای سردآبی هم از آن استفاده می کنند. روستای زیبای دربند ازنا از مناطق گردشگری این شهرستان است که از امکانات خوبی برخوردار است و طرح هادی در آن اجرا شده است. 

 در شرایطی که گردشگری روستایی به عنوان یکی از راهبردهای توسعه به شمار می رود با برنامه ریزی های مدونی می توان آن را در ازنا به جایگاه مطلوبی رساند و به افق های روشن توسعه در این شهرستان امیدوار بود.

آبشار عروس

آبشار “عروس ” یکی از آبشار های طبیعی بکر و دست نخورده اسم اصلی این ابشار در زبان محلی ازنادر هست اما به علت زیبایی آبشار آن را به عروس تشبیه کردن. ‌آب این آبشار از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید.  

این آبشار در ارتفاع ۲۷۰۰ متری اشترانکوه در روستای کمندان شهرستان ازنا قرار دارد که فقط باید برای رسیدن به آبشار به مدت ۳۰ دقیقه پیاده روی کرد. 

آبشار عروس جاذبه ای حیرت انگیز در ازنا

نویسنده : سعید پولادوند

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: