برای ساخت سد کمندان ازنا با 71 درصد پیشرفت کاری 109 میلیارد تومان هزینه شده است.

کد خبر: ۱۲۸۱۷
تاریخ انتشار: شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۳
با عبور از دشت حاصلخیز ازنا به سد کمندان می رسیم، سدی خاکی با هسته رسی است که ارتفاع آن از پی 108، طول تاج 650 و ارتفاع آن از بستر رودخانه 63 متر است.
به گزارش ازناخبر به نقل از صدا وسیما،میرزایی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفته: این سد با 71 درصد پیشرفت کاری  تا کنون 109 میلیارد تومان برای اجرای آن هزینه شده است .
عالی نژاد مجری سد کمان کمندان افزود: حجم مخزن این سد 28 میلیون متر مکعب و حجم تنظیم آن 72 میلیون متر مکعب است .
تا کنون برای ساخت  سد کمندان 18 هزار تن بتن ریزی ، 4 هزار و 350 تن خاک ریزی ، خاک برداری و 700 تن آرماتور بندی انجام شده است .
ایمانی پیمانکار طرح نیز گفت: 130 پرسنل متخصص و اجرایی درساخت این سد همکاری 
می کنند .
یکی ازرانندگان مشغول در این پروژه گفت: 9 سال است در این  طرح  مشغول به کار هستم و روزی 25 سرویس داریم .
یکی دیگر از کارگران گفت: ما در دو شیفت کاری از ساعت 7 تا 17 عصر و 13 تا 24 مشغول به فعالیت هستیم .
عالی نژاد مجری طرح با بیان اینکه ساخت این سد نقش مهمی در توسعه گردشگری استان لرستان دارد افزود: تامین آب آشامیدنی شهرهای ازنا با 60 هزار نفر جمعیت و الیگودرز با 90 هزار نفر جمعیت،آبی شدن 4 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه و کنترل سیلابهای رودخانه کمندان از اهداف ساخت سد کمندان ازنا است.
آغاز ساخت شبکه پایین دست همزمان با ساخت سد از ویژگیهای بارز این طرح ملی است .
مدیر عامل شرکت  آب منطقه ای لرستان گفت: تا کنون شبکه های پایین دست سد 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و 19 میلیارد تومان برای آن هزینه شده است . 
رضا میرزایی با بیان اینکه عمده‎ترین مشکل سد کمندان تملک روستای کمندان، جابجایی و تامین اعتبار برای این کاراست گفت: برای جابجایی روستای کمندان دو پیشنهاد داده شد،اول اینکه با توجه به هدف اصلی سد که تامین آب شرب سالم و بهداشتی شهرهای ازنا و الیگودرز است روستا را به محلی پایین‌تر از ساختمان سد انتقال دهیم که ساکنان روستا نپذیرفتند و خواستار اسکان در بالادست سد بودند. 
شرکت آب منطقه استان  با استقرار ساکنان  روستا در بالا دست سد با رعایت حریم کیفی ، کمی و شرط ساخت  شبکه جمع آوری فاضلاب و دفع بهداشتی آن به پایین دست برای جلوگیری از آلودگی مخزن سد موافقت کرده است .
مدیر عامل  شرکت آب منطقه ای لرستان گفته :25میلیاردتومان  برای هزینه تملک و جابه‌جایی روستای پایین دست سد کمندان نیاز است که علیرغم  پیگیریهای  مسئولان استانی تا کنون  این اعتبار در اختیار شرکت آب منطقه ای قرار نگرفته است .
رضا میرزایی علت تاخیر در سد کمندان را  تامین نشدن اعتبار اعلام کرد و گفت: امیدواریم با تامین اعتبارتوسط وزارت نیرو،بزودی  شاهد آبگیری به موقع این سد باشیم.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: