نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: تجدید در تخصیص سد کمندان را به هیچ وجه قبول نداریم.

کد خبر: ۱۲۷۳۰
تاریخ انتشار: دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۳

به گزاش ازناخبر،مهندس «مجید کیانپور» در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که سد کمندان در سال 83 عملیات اجرایی آن آغاز و بیش از 143 میلیارد تومان هزینه روی آن انجام شده است، افزود: هم‌اکنون پیشرفت فیزیکی آن 71 درصد بوده و یکی از مطالبات به حق اهالی روستای کمندان است که باید به آن جامه عمل پوشاند.

وی با اشاره به این‌که بین 18 تا 25 میلیارد مطالبات مردم برای جابجایی روستا و تملک اراضی به زیر آب رفته است، ادامه داد: متأسفانه هنوز پرداخت نشده و پیگیر این موضوع از وزارت نیرو هستیم و اولین درخواست ما رسیدگی به این موضوع است.

کیانپور با بیان این‌که خانه، کاشانه و زندگی این افراد در این منطقه قرار گرفته و باید کمک کرد تا در همین محل اسکان داده شوند، گفت: اهالی این منطقه چندین نسل در این مکان زندگی کرده‎اند و باید به آنان کمک کرد تا بتوانند به زندگی عادی خود برگردند.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تا به حال علی‎رغم قول‎های مساعدی که داده شده این مهم تحقق نیافته است و استاندار در بازدیدی که از محل داشتند دستور دادند که بخش‎دار، بنیاد مسکن، منابع طبیعی و اهالی منطقه یک جمع‌بندی داشته و نقطه‎ای را انتخاب کنند تا روی آن بر اساس راه دسترسی، امکانات و زیرساخت‎ها، خدمات زیربنایی و روبنایی که امکان ارائه دارند، انجام شوند.

وی به مصوبه سفر رئیس‌جمهور در سال 93 اشاره کرد و گفت: قرار بود تا پایان سال 94 این سد به مرحله آبگیری برسد که متأسفانه تا به حال انجام نشده است.

کیانپور تصریح کرد: پیشرفت این پروژه با ماشین‎آلات و دستگاه‎هایی که روی آن‌ها هستند به 80 درصد می‎رسد. اگر این روند به 85 درصد برسد امکان آبگیری وجود دارد. تقاضا داریم مطالبه به حق مردم ازنا هر چه سریع‌تر به مرحله آبگیری برسد.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این سد با هدف تأمین آب شرب دو شهر ازنا و الیگودرز و آبیاری اراضی پایین دست که در طرح اولیه حدود 7300 هکتار بوده است.

وی با بیان این‌که وزارت نیرو در مورد اختصاص آب تجدید نظر کرده و به 4300 هکتار آن را تقلیل داده است، افزود: به هیچ وجه این موضوع را قبول نداریم و هدف ما همان مقدار اولیه است.

کیانپور یادآور شد: باتوجه به این‌که شهر ازنا در سرچشمه‎های اشترانکوه قرار گرفته و به لحاظ تأمین منابع آبی مشکلی نداریم باید مسئولان کمک کنند تا بتوانیم به همان هدف اولیه طرح برسیم.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: خوشبختانه شبکه یک و دو در پایین دست سد حدود 80 درصد اجرایی شده و  با تأمین اعتبار بخش کمی از 20 درصد باقی‌مانده امکان اجرای بخشی از فاز یک و دو شبکه پایین دست سد وجود دارد تا برای کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: