اخیرا در سطح شهر تعداد عطاری ها افزایش یافته است که نشانه مستقیم افزایش درخواست مردم در استفاده از عطاری ها در زندگی روزمره است.

کد خبر: ۱۲۶۷۳
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۷

به گزارش ازناخبر ،عطاری ها عمدتا مکانهایی هستند که از گذشته به رفع احتیاجات مردم در زمینه درمان به واسطه گیاهان دارویی و معطر اشتهار داشته اند، چند سالی است که تب استفاده از گیاهان دارویی و طب سنتی در کشور بالا گرفته که این خود زمینه ساز سوءاستفاده های مختلف است.

 از جمله این که اخیراً مشاهده شده برخی از این عطاری ها در كار درمان مداخله بسیار کرده و حتی درمان‌های رایج علمی را زیر سوال برده و این توجیه که داروی گیاهی ضرر ندارد را عاملی برای اثبات سخن خود کرده اند.

 

برخی پا را فراتر نهاده و عنبیه شناس شده اند، یعنی ادعا دارند که با نگاه کردن به عنبیه چشم افراد قادر به تشخیص بیماری ها و درمان آنها هستند.

 

فروش داروهای نامشخص جزو دیگر موارد است به بهانه رفع چاقی و لاغری و... با داروهای گیاهی، فروش داروهایی نامشخص که اکثر مواد بسیار خطرناک در آنها به کار رفته به سهولت انجام میپذیرد.

 مثلا فروش آمفتامین(ماده مخدر شیشه) کوبیده شده که در کپسول ریخته شده بعنوان داروی گیاهی لاغری و فروش کورتون کوبیده شده در کپسول بعنوان داروی گیاهی چاقی و....

 

اینکه مردم باید خود مراقبت سلامتشان باشند و به نام داروی گیاهی فریب این مراکز سود جو را نخورند طبیعی است.

 

اینکه هر گیاهی بی خطر نیست و میتواند مثل حشیش و تریاک که در واقع گیاه هستند نیز خطرناک باشد هم مشخص است.

 

اما آنچه مشخص نیست جایگاه شبکه بهداشت بعنوان متولی سلامت مردم در این زمینه است، آیا شبکه بهداشت و درمان متوجه نیست و اطلاع ندارد که در مغازه های عطاری داروهای دست ساز نامشخص و بی هویت به نام داروهای گیاهی سلامت مردم را به خطر میاندازد؟

 

آیا اصولا فروش داروهای گیاهی لاغری و چاقی و غیره و تجویز روشهای درمانی و عنبیه شناسی در عطاری ها صحیح است؟

 

دردناک ترین بخش این تراژدی چشمان بسته شبکه بهداشت بر روی فروش انواع سموم به نام دارو به مردم در برخی عطاری ها است.

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: